Strona główna Wydarzenia Walczą o bezpieczeństwo i nagrodę

Walczą o bezpieczeństwo i nagrodę

0

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Jaworzynie Śląskiej (powiat świdnicki) oraz Szkoły Podstawowej w Gminnym Zespole szkół im. W. Rutkiewicz w Janowicach Wielkich (powiat jeleniogórski) zakwalifikowali się do finału ogólnopolskiego konkursu „Twój pomysł, Twoja inicjatywa”. Dzieci będą rywalizować w Warszawie o nagrodę główną – kilkudniowy wyjazd do Francji, gdzie zmierzą się z laureatami konkursu z całego świata. Akcja jest elementem międzynarodowego programu edukacyjnego Renault „Bezpieczeństwo i mobilność dla wszystkich”.

 

Konkurs „Twój pomysł, Twoja inicjatywa” jest elementem międzynarodowego programu edukacyjnego Renault „Bezpieczeństwo i mobilność dla wszystkich” – jednej z największych i najstarszych inicjatyw na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym i promocji ekologicznych form transportu na świecie. Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu lokalnej kampanii, która wpłynęłaby na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym lub/i ekologiczne formy transportu. W ramach tej inicjatywy, uczestnicy organizowali happeningi, akcje ulotkowe i plakatowe, namawiali dorosłych do ekologicznych dojazdów, informowali o problemach lokalne władze i media, a także starali się pozyskiwać fundusze na zmiany w infrastrukturze wokół szkoły. Następnie zrealizowane działania opisali w sprawozdaniu i udokumentowali w kronice lub wideoreportażu, które musieli nadesłać do 1 marca 2013.

Do konkursu przystąpiło się 99 szkół podstawowych z całego kraju, które zgłosiły swoje projekty. Jury złożone z przedstawicieli Biura Rzecznika Praw Dziecka, Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, Instytutu Transportu Samochodowego, Parlamentarnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i organizatorów zakwalifikowało do krajowego finału 5 projektów, a także przyznało 25 wyróżnień.

 W finałowej piątce znalazła się dwie grupy ze szkół w województwie dolnośląskim – Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Jaworzynie Śląskiej i Szkoła Podstawowa w Gminnym Zespole szkół im. W. Rutkiewicz w Janowicach Wielkich. Dzieci z Jaworzyny Śląskiej zorganizowały kampanię „Rowerem przez życie”, której celem była popularyzacja turystyki rowerowej. Poprzez liczne działania zwiększyła się ilość parkingów rowerowych w Jaworzynie Śląskiej oraz liczba dzieci jeżdżących na rowerach w kaskach ochronnych.

Autorzy pięciu finałowych projektów będą rywalizować o nagrodę główną podczas krajowego Finału konkursu organizowanego w ramach programu Renault „Bezpieczeństwo i mobilność dla wszystkich”, który odbędzie się 25 kwietnia 2013 w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Zadaniem finalistów będzie zaprezentowanie krótkich przedstawień  w dowolnej formie artystycznej, które dodatkowo zilustrują zrealizowaną przez siebie kampanię. Zwycięzcy będą reprezentować Polskę na międzynarodowym Finale konkursu we Francji, gdzie zostanie wręczona nagroda specjalna za najlepszy projekt na świecie, wybrany spośród wszystkich państw uczestniczących w konkursie „Twój pomysł, Twoja inicjatywa”. Zwieńczeniem finału będzie wycieczka do Parku EuroDisneyland pod Paryżem.

 

Poprzedni artykułZostań chórzystą
Następny artykułNauka na czasie