Strona główna Wydarzenia Świdnica Uczeń II LO z Diamentowym Indeksem

Uczeń II LO z Diamentowym Indeksem

0

Sylwester Piątek z II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy został laureatem etapu centralnego Ogólnopolskiej Olimpiady Matematycznej „O Diamentowy Indeks AGH” i ma już zapewniony wstęp na wyższą uczelnię. Opiekunem zdolnego ucznia jest  Agnieszka Grymek.

Sylwester Piątek to uczeń klasy 3a matematyczno- fizycznej, ubiegłoroczny zwycięzca konkursu powiatowego oraz międzypowiatowego konkursu matematycznego. W tym roku razem z Piotrem Ciołkiem i Karolem Kaszubowskim  po rozwiązaniu bardzo trudnych zadań dostał się do etapu okręgowego Olimpiady Matematycznej o Diamentowy Indeks AGH. Został finalistą tej olimpiady, a 16 kwietnia okazało się, że jest laureatem tego konkursu i otrzymał prawo studiowania na AGH.

Z utalentowanym matematykiem rozmawia Agata Grobelna:

Skąd matematyczna pasja?

Wszystko zaczęło się w podstawówce, kiedy już w trzeciej klasie zacząłem zajmować wysokie miejsca w konkursach matematycznych. Ten przedmiot od zawsze obecny był w moim życiu. Z roku na rok rozwiązywałem coraz więcej zadań i coraz bardziej mnie to kręciło. A tak poza tym, chcę się rozwijać w tym, w czym, myślę, jestem najlepszy. Przyznam się szczerze, że często także na innych lekcjach rozwiązuję zadanka, co nie zawsze spotyka się z aprobatą nauczycieli.

A jakieś inne zainteresowania?

Nie tylko matematyka jest moją pasją. Lubię także języki obce. W wolnym czasie uczę się hiszpańskiego, niemieckiego i oczywiście  angielskiego.Gdy mam chwilę wytchnienia, oglądam seriale, tak dla relaksu…. rozwiązując w międzyczasie zadanka, naturalnie.

Dlaczego wybrałeś II LO?

Tu też znaczącą rolę odegrała matematyka. Wygrałem konkurs dla gimnazjalistów i postanowiłem wybrać profil matematyczno-fizyczny właśnie w II LO, choć przez pewien czas myślałem nad biologiczno-chemicznym.

Jakie masz plany na przyszłość? Czy wybrałeś już uczelnie i kierunek?

Planuję studiować matematykę na PWr lub na AGH, gdzie już mam pewny start (wygrany „Diamentowy Indeks”). Po studiach chciałbym pracować w banku lub w instytucjach ubezpieczeniowych bądź finansowych.

A z czego będziesz zdawał maturę?

Rozszerzona matematyka, fizyka i angielski.

Jak wyglądały twoje przygotowania do Olimpiady o „Diamentowy Indeks” AGH?

Wiele zawdzięczam mojej wychowawczyni – pani Agnieszce Grymek. To dzięki niej zaszedłem tak daleko. Na zajęciach dodatkowych przerobiłem z panią profesor materiał wykraczający poza zakres nauczania w liceum. I na tych wiadomościach bazowałem najbardziej.

Jak będziesz wspominał liceum?

Będzie mi brakowało atmosfery, która tu panuje. Jest kilku nauczycieli, za którymi będę tęsknił. Przyjaźnie zawarte w szkole zostaną na długo w mojej pamięci. Wszystkim gimnazjalistom, którzy stoją przed podjęciem wyboru szkoły, polecam II LO jak najbardziej! Szkoła klimatyczna, dająca możliwość rozwoju i poszerzania wiedzy w różnych dziedzinach.

 

 

Poprzedni artykułŚwidnica zachwyca [VIDEO]
Następny artykułPuchar Polski nie dla Karoliny