Strona główna Sport Lekkoatletyka Test Coopera w Legnicy

Test Coopera w Legnicy

2

Po raz pierwszy Legnica zaprasza do sprawdzenia poziomu swojej sprawności fizycznej podczas Testu Coopera. Organizatorzy imprezy zapraszają wszystkich zainteresowanych już 18 maja na boisko treningowe w Parku Miejskim. Udział w teście jest bezpłatny, a każdy uczestnik otrzyma: samoprzylepny numer startowy, certyfikat z wynikiem testu i butelkę wody mineralnej.

 

Test Coopera to próba wytrzymałościowa opracowana przez amerykańskiego lekarza Kennetha H. Coopera na potrzeby armii USA w 1968 roku, polegająca na 12-minutowym nieprzerwanym biegu. Przemieszczać się można w dowolny sposób: biegnąc, idąc – byle pieszo, byle się nie zatrzymać starając się pokonać jak najdłuższą odległość. Przebyty dystans należy odnaleźć w odpowiedniej dla płci i wieku komórce tabeli podanej niżej i odczytać wynik. Jeśli jest on gorszy niż „zadowalający” to są przyczyny do niepokoju.

  

Co zrobić by dobrze przygotować się do Testu Coopera?
Po pierwsze należy dobrze się rozgrzać, przygotowując organizm do wzmożonego wysiłku. Do testu powinno się przystępować maksymalnie skoncentrowanym i zmotywowanym. Na wyznaczony sygnał zacznij bieg. Pamiętaj, by na początku nie narzucić zbyt dużego tempa, ponieważ 12 minut szybkiego biegu to naprawdę duży wysiłek. Warto utrzymywać cały czas takie samo tempo, a dopiero w końcówce przyspieszyć. Jeśli podczas testu nagle opadniesz z sił – możesz chwilę odpocząć, jednak zrób to maszerując.
 Staraj się dać z siebie jak najwięcej, tak żeby po teście czuć duże zmęczenie – wówczas wynik testu będzie maksymalnie zbliżony do twojej rzeczywistej wydolności. Po upływie 12 minut od rozpoczęcia biegu możesz się zatrzymać i zmierzyć przebytą odległość

Uwaga! Osoby niepełnoletnie muszą otrzymać zgodę rodzica lub prawnego opiekuna do udziału w Teście Coopera.

 

Poprzedni artykułŚmieci udało się uprzątnąć
Następny artykułWeekend pełen atrakcji w Morawie