Strona główna Temat dnia Świdnica biało-czerwona

Świdnica biało-czerwona

9

Flashmob na Rynku, gigantyczna flaga oplatająca stary ratusz, wspólne śpiewanie hymnu państwowego, kącik przygotowywania kotylionów, konkursy, gra miejska. To tylko ułamek propozycji, przygotowanych przez harcerzy ze świdnickiego Hufca ZHP na 2 maja.  – Chcemy, by Świdnica była biało-czerwona! – zapowiada komendant Piotr Pamuła.

Harcerze od lat promują wartości patriotyczne i zachęcają do dekorowania domów podczas najważniejszych świąt państwowych. W tym roku postanowili zaprosić wszystkich mieszkańców do wspólnej zabawy na Rynku, która ma przypomnieć o wadze narodowych symboli.  Przy zachowaniu godności ma to jednak być przede wszystkim świetna zabawa i dla najmłodszych, i dla młodzieży czy seniorów. Termin nie został wybrany przypadkowo. 2 maja od 2004 roku jest oficjalnym Dniem Flagi Rzeczpospolitej. To także znakomity termin, by przygotować się do  3 maja, gdy Polska obchodzi Święto Konstytucji 3 Maja.Czas na radosne przeżywanie i świętowanie wyjątkowych dla nas dni. – Dołącz do inicjatywy świdnickich harcerzy i przyjdź na świdnicki Rynek 2 maja w Dniu Święta Flagi, w godz. 10.00-12.00.  Ubierz się w barwy białe i czerwone, przynieś flagę, pochwal się swoim patriotyzmem. Tym razem na wesoło i bez zbędnej sztampy rozciągniemy wokół Rynku największą w naszym mieście biało-czerwoną flagę. Pokażmy jak ważne jest to wydarzenie i dajmy się zauważyć! W tym szczególnym dniu poczujmy  co na nas łączy, a nie dzieli – zachęcają harcerze.

Lista propozycji, przygotowana przez harcerzy, jest bardzo długa. To m.in. oplecenie Rynku flagą o długości 400 metrów, ozdobienie biało-czerwoną wieży ratuszowej, układanie puzzli w kształcie mapy Polski i wykonanie wspólnego zdjęcia świdniczan w biało-czerwonych strojach. Na widowiskowych wydarzeniach się nie skończy. W planach jest zaangażowanie wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni do ozdabiania domów flagami, konkursy z wiedzy o symbolach narodowych, międzypokoleniowe spotkania, konkursy plastyczne i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

Harcerze do swojego projektu chcą zaangażować także władze miasta. – Pomysły są interesujące, w przypadku znalezienia środków na ten cel będziemy to przedsięwzięcie wspierać i współorganizować – zapewnia Stefan Augustyn, rzecznik prasowy UM w Świdnicy.

O szczegółach będziemy informować na portalu Swidnica24.pl

***

Polskie barwy narodowe kształtowały się na przestrzeni wieków i mają jako jedne z nielicznych w świecie pochodzenie heraldyczne. Wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. 7.02.1831 Sejm Królestwa Polskiego podjął specjalną ustawę dotyczącą barw polskiej flagi. Wcześniej obok barw biało – czerwonych używane były także inne barwy. W 1919 roku biel i czerwień uznano oficjalnie za barwy państwowe. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski oraz bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych.

 

Poprzedni artykułMłodziczki zagrają w Skarżysku-Kamiennej
Następny artykułZginął w pożarze