Strona główna Kultura Skandynawskie kino na chandrę

Skandynawskie kino na chandrę

0

Trzynastego kwietnia w ramach przeglądu kina skandynawskiego Świdnicki Klub Filmowy, Hurtownia Światła oraz MBP zapraszają na „Elling” –  błyskotliwą komedię, która okazała się jednym z największych hitów frekwencyjnych w historii norweskiego kina, nominowaną do Oskara i  nagrodzoną między innymi na MWFF w 2002 roku. „Elling” to tak zwane kino „na chandrę”. Historia dwóch mężczyzn – niepoprawnego kobieciarza Kjella oraz pruderyjnego, zakompleksionego kawalera Ellinga, tytułowego bohatera filmu.

Obraz z gatunku kina kameralnego. Elling wydaje się życiowym fajtłapą, wzbudzającym współczucie nieudacznikiem, nieumiejącym sprostać prostym obowiązkom. Jednocześnie jest postacią o ciekawym spojrzeniu na świat, umiejącą skupić uwagę na rzeczach, których nikt inny by nie dostrzegł. Obydwaj bohaterowie zmagają się ze swoimi lękami i mniejszymi lub większymi porażkami w krzątaninie rzeczywistości, poszukując oparcia w drugim człowieku. Film Pettera Noessa to przykład na to, w jak zabawnej i luźnej formie można opowiedzieć o rzeczach ważnych, egzystencjalnych i uniwersalnych w swoim przekazie. Inspiracją do powstania filmu, stanowiącego ekranizację książki Ingvara Ambjørnsena „Brødre i blodet”, stało się przedstawienie „Elling i Kjell Bjarne”, wystawiane przez tego samego reżysera w latach 1999-2000 na scenie Nowego Teatru w Oslo.

 Na prelekcję, projekcję i dyskusję, której tematem będzie między innymi sposób ujęcia indywidualizmu głównego bohatera, organizatorzy zapraszają już 13 kwietnia w sobotę o godzinie 16.00 do Miejskiej Biblioteki Publicznej przy Franciszkańskiej. Wstęp wolny!

Poprzedni artykułKolejne medale młodych adeptów judo ze Świdnicy
Następny artykułSpotkanie z kibicami przed Rajdem Świdnickim Krause