Strona główna Temat dnia Licealistka jedzie na stypendium do Indii

Licealistka jedzie na stypendium do Indii

17

Podobno najlepiej poznaje się własną kulturę przebywając w towarzystwie ludzi z zupełnie odmiennej. Dzisiaj na Ziemię mówi się „globalna wioska”, bardzo łatwo stać się obywatelem nie tylko swojego własnego kraju, ale także Obywatelem Świata. Taką szansę dostała Adrianna Woźniak, uczennica pierwszej klasy I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy, stale współpracująca z portalem Swidnica24.pl.

                United World Collages to organizacja zrzeszająca ponad 120 krajów. Ma na celu fundowanie stypendiów zdolnym licealistom z niemal całego świata – miejsc w specjalnych college’ach – Szkołach Zjednoczonego Świata. Uczniowie, pochodzący z różnych stron globu,  są wybierani wyłącznie na podstawie swoich osiągnięć i zdolności, niezależnie od rasy, religii, narodowości. Pierwszy taki college powstał w 1962 roku, a obecnie jest ich dwanaście. W każdej szkole uczy się około 200 osób z 70-90 krajów, młodzi ludzie wspólnie uczą się, dyskutują – żyją. Również ci pochodzący z państw pozostających w konflikcie – budowanie wzajemnego zrozumienia i porozumienia między nimi jest jedną z misji UWC.

W tym roku w Polsce przyznano jedynie cztery takie stypendia – jedną z osób wyłonionych w żmudnym procesie kwalifikacyjnym jest właśnie Ada Woźniak, która wyjdzie do Indii, do szkoły Mahindra United World Collages of India. Spędzi dwa lata na nauce, wolontariacie i poznawaniu kultur całego świata. Będzie to możliwe dzięki uprzejmości grupy absolwentów UWC, grupie United New England – zafundowali oni Adzie dodatkowe stypendium, które częściowo pokryje koszty dopłaty rodzicielskiej.

Jest to ogromna szansa, szansa na rozwój, wspaniałą przygodę i lepszą przyszłość – college’e UWC to jedne z najbardziej prestiżowych szkół średnich na świecie.

***

W ubiegłym roku Adrianna uzyskała tytuł zDolny Ślązak za czas nauki  w Gimnazjum w Pszennie i w Państwowej Szkole Muzycznej. Ma na swoim koncie wiele osiągnięć, np. kilkukrotny tytuł laureata konkursów na dramat, m.in. Teatru Polskiego we Wrocławiu czy Alchemii Teatralnej i wyróżnienie na Ogólnopolskich Będzińskich Spotkaniach Teatralnych. Dramat jej autorstwa został zarekomendowany i doceniony przez Mateusza Pakułę, dramaturga Narodowego Teatru Starego w Krakowie, a spektakle wyreżyserowane i przygotowane przez Adę gościły na profesjonalnych scenach Polski, zaproszone m.in.  do finału XIII Dolnośląskiego Przeglądu Form Teatralnych „F-ART” w Kłodzku oraz na VIII Ogólnopolskie Forum Teatrów Niezależnych TRANSFORMACJE. Od 4 lat bierze udział w działaniach Alchemii Teatralnej – projektu wspieranego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – warsztatach, pokazach czy wykładach, a od niedawna go współtworzy – prowadzi rozmowy z Gośćmi Alchemii, do tej pory byli to m.in. Krzysztof Globisz oraz aktorka serialowa Anita Sokołowska.

Adrianna Woźniak w trakcie rozmowy z Katarzyną Figurą, czerwiec 2012 r.

Od ponad roku Ada współpracuje z portalem www.Swidnica24.pl, gdzie w Magazynie Swidnica24.pl publikuje cotygodniowe recenzje i felietony filmowe , a także sprawuje opiekę medialną nad wydarzeniami kulturalnymi w regionie. Wtedy do jej obowiązków należy m.in. przeprowadzanie rozmów z gośćmi festiwali. Na swoim koncie ma już wywiady TV z takimi artystami jak Janusz Gajos, Katarzyna Figura czy Kazimierz Kutz. Jest też współpracownicą Stowarzyszenia na Rzecz Rozkwitu Kreatywności „SPRING 04”, sprawuje wolontariat na Uniwersytecie Dziecięcym UNIKIDS, Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych”, czy w Świdnickim Ośrodku Kultury.

Poprzedni artykułZwłoki w oczyszczalni
Następny artykułKraksa na rowerach