Strona główna Temat dnia Kryzys nie taki straszny?

Kryzys nie taki straszny?

28

Spada liczba bezrobotnych, nowi inwestorzy szukają terenów, a już obecni rozszerzają działalność.  Po zimowym marazmie widać oznaki ożywienia gospodarczego.

Japoński Daicel w Żarowie zainwestuje 14,5 miliona złotych

Bezrobocie w powiecie świdnickim wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Na koniec lutego stopa wyniosła 16,9% (na Dolnym Śląsku 14,6%). Przybywa jednak miejsc pracy. W marcu zatrudnienie znalazły 274 osoby, jednak w Urzędzie Pracy nadal zarejestrowanych jest ponad 9 960 osób. Jest jednak nadzieja na nowe miejsca pracy, choć perspektywa jeszcze dość odległa.

Nowe zezwolenie otrzymała japońska firma Daicel, obecna w podstrefie Żarów Wałbrzyskiej Żarowskiej Strefy Ekonomicznej. Inwestycja ma sięgnąć 14,5 miliona złotych i zakończy się najpóźniej w grudniu przyszłego roku. Firma rozszerzy produkcję napełniaczy do samochodowych poduszek powietrznych. Jak ostrożnie podaje Daicel, na zatrudnienie może liczyć dodatkowych 6 osób, jednak praktyka pokazuje, że na ogół są to bardzo zaniżone dane.

Inwestorzy są także zainteresowani podstrefą w Świdnicy. W tej chwili trwają rozmowy z trzema firmami, jednak ani o ich zaawansowaniu, ani o branżach, jakie mogłyby się ulokować w podstrefie, nie można mówić. W Świdnicy do dyspozycji jest jeszcze 6 hektarów gruntu. Na najbliższej sesji, 19 kwietnia, Rada Miejska będzie głosowała nad włączeniem do podstrefy kolejnych 2,2 hektara powierzchni przy ulicy Stalowej. – Od dawna ten teren budzi duże zainteresowanie. Chcemy skorzystać z okazji, bo cała Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna wnioskuje o nowe tereny. Ostateczna decyzja oczywiście należy do Rady Ministrów – tłumaczy Jerzy Legut, dyrektor departamentu rozwoju w Urzędzie Miejskim.

Wciąż nie ma jednoznacznej decyzji koncernu Lotte-Wedel, co z planowaną budową fabryki słodyczy. Firma od 2011 roku jest właścicielem ponad 20 hektarów ziemi w Świdnicy. Zezwolenie na budowę jest ważne do połowy 2015 roku. – Na obecną chwilę projekt inwestycyjny budowy fabryki w Świdnicy jest dopiero w pierwszej fazie planistycznej. Nie posiadamy informacji o terminie rozpoczęcia budowy – informuje biuro prasowe.

Poprzedni artykułTo koniec ery Mistaka w zespole ŚKPR-u?
Następny artykułFirmy od kuchni