Strona główna Temat dnia Kryzys nie taki straszny?

Kryzys nie taki straszny?

28

Spada liczba bezrobotnych, nowi inwestorzy szukają terenów, a już obecni rozszerzają działalność.  Po zimowym marazmie widać oznaki ożywienia gospodarczego.

Japoński Daicel w Żarowie zainwestuje 14,5 miliona złotych

Bezrobocie w powiecie świdnickim wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Na koniec lutego stopa wyniosła 16,9% (na Dolnym Śląsku 14,6%). Przybywa jednak miejsc pracy. W marcu zatrudnienie znalazły 274 osoby, jednak w Urzędzie Pracy nadal zarejestrowanych jest ponad 9 960 osób. Jest jednak nadzieja na nowe miejsca pracy, choć perspektywa jeszcze dość odległa.

Nowe zezwolenie otrzymała japońska firma Daicel, obecna w podstrefie Żarów Wałbrzyskiej Żarowskiej Strefy Ekonomicznej. Inwestycja ma sięgnąć 14,5 miliona złotych i zakończy się najpóźniej w grudniu przyszłego roku. Firma rozszerzy produkcję napełniaczy do samochodowych poduszek powietrznych. Jak ostrożnie podaje Daicel, na zatrudnienie może liczyć dodatkowych 6 osób, jednak praktyka pokazuje, że na ogół są to bardzo zaniżone dane.

Inwestorzy są także zainteresowani podstrefą w Świdnicy. W tej chwili trwają rozmowy z trzema firmami, jednak ani o ich zaawansowaniu, ani o branżach, jakie mogłyby się ulokować w podstrefie, nie można mówić. W Świdnicy do dyspozycji jest jeszcze 6 hektarów gruntu. Na najbliższej sesji, 19 kwietnia, Rada Miejska będzie głosowała nad włączeniem do podstrefy kolejnych 2,2 hektara powierzchni przy ulicy Stalowej. – Od dawna ten teren budzi duże zainteresowanie. Chcemy skorzystać z okazji, bo cała Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna wnioskuje o nowe tereny. Ostateczna decyzja oczywiście należy do Rady Ministrów – tłumaczy Jerzy Legut, dyrektor departamentu rozwoju w Urzędzie Miejskim.

Wciąż nie ma jednoznacznej decyzji koncernu Lotte-Wedel, co z planowaną budową fabryki słodyczy. Firma od 2011 roku jest właścicielem ponad 20 hektarów ziemi w Świdnicy. Zezwolenie na budowę jest ważne do połowy 2015 roku. – Na obecną chwilę projekt inwestycyjny budowy fabryki w Świdnicy jest dopiero w pierwszej fazie planistycznej. Nie posiadamy informacji o terminie rozpoczęcia budowy – informuje biuro prasowe.

 • Madam

  6 osób to kpina. Tez mi pocieszenie. A co z Lotte??

  • Mit

   Jakoś nie widać żeby spadało co spotykam znajomych to każdy albo na wypowiedzeniu albo zwolniony. Albo dojeżdża na Wrocław.

  • DESZCZOWE DNI

   Kpina? Ty w życiu nie stworzysz miejsca pracy dla nikogo więc nie kpij z kogoś kto daje ludziom ich aż 6.

   • Madam

    Przy tak dużej firmie, która zatarudnia 3 cyfrowa liczbę pracowników to 6, żeby zrobiło wrażenie jest kpiną.

 • Madam

  A jest info o Lotte, się zagalopowałem:-) no to wielka szkoda, takie ogromne nadzieje były.

 • kolo

  Jest nadzieja! Jak zlikwidują dwa zakłady w Polsce to rozbudują ten w Świdnicy. Zatrudnią może więcej jak 6 osób.

 • glass

  Bezrobocie w Polsce na poziomie 16,9 to najwyższe od 6 lat! tyle, że 6 lat temu nie mieliśmy w PL tylu stref ekonomicznych gdzie jednak pracuje sporo osób i w ciągu tych lat miliony wyemigrowały za granicę to gdyby tak dziś wszystkie strefy pozamykać to poziom bezrobocia w PL wynosiłby chyba z ponad 30% pomijając już fakt że zarobki w streafch po 1500 zł dla 80% pracowników gdzie koszt godzinowy zatrudnienia pracownika w PL to 7,1 Euro a we Francji ok 34 Euro więc z dupy wzięte są argumenty, że takie zarobki bo w Pl są wysokie koszty utrzymania pracownika. G…o prawda bo są praktycznie najniższe w Europie, a że bezrobocie spada to jakaś kpina. Już dawno nie spotkałem kogoś kto by powiedział: dostałęm awans, podwyżka, znalazłem lepszą pracę… tylko w kółko jestem na zwolenieniu, zasiłek, będą zwalniać, cięcia, kryzys… tylko, że słuchając w TV o greckim czy włoskim kryzysie to tamten kryzys jest naszym marzeniem o dobrobycie gdzie we Włoszech najniższa krajowa utrzymuje się na poziomie ok 1300 euro brutto a w PL 370 euro brutto, a teraz oczywiście możecie mnie bluzgać i hejtować 😉 MOJA zwłaszcza 😉

  • Marcin

   Jedyna szansa na lepsze życie jest za granicą. W tym kraju niestety nie ma perspektyw.

   • MOJA

    Marcimku-masz rację tam za granicą poprostu myslą ZA CIEBIE a twój mózg może odpocząć))))))) przyszłosć-zarobic i wrócić lub zostać i wegetować jako POLSKA ŚWINIA. Ja ja volkswagen gut auto.

    • glass

     Na Twoją głupotę lekarstwa chyba nie ma… za granicą myślą za Ciebie powiadasz… to skoro my POLACY taki naród myślący i wykształcony bo mgr'ów u nas jak psów to dlaczego praktycznie w każdej dziedzinie, którą nie ruszysz POLSKA jest w samej dupie Europy? Czy to jeśli chodzi o gospodarkę, handel, usługi i kulturę? Idź nawet do sklepu kretynie i znajdź produkty z napisem made in poland żeby wspierać rodzimy rynek, by żyło nam się lepiej…. praktycznie już nie znajdziesz, bo wszystko posprzedawane firmom z zagranicy. Przykłady? Pudliszki – własność Heinza, Wedel – kupili japończycy, Warta – kupiona przez niemiecki Talanx, Bobo Frut- od 2007 Nestle, Dermika – przejęta przez szwedzki Cederroth, Łomża – niemiecki Van Pur, Zelmer – pakiet większ. nalezy do Bosh-Siemens, Kamis – kupiony przez amerykański McCormick&Company, NaszaKlasa.pl -w 2008 roku 70 procent udziałów portalu kupił estoński fundusz Forticom. I Ciebie to bawi?

 • Michał

  Bezrobocie faktycznie jest duże, ale nie wiem na ile to odzwierciedlają statystyki (owe 16,9%). Gdzieś w 2007 albo 2008 roku gdy szukałem pracy wtedy jeszcze jako fizyczny pracownik to pamiętam, że nie było z tym żadnego problemu, w zasadzie to ja wybierałem spośród kilku możliwości pracy. Więc wtedy stopa bezrobocia powinna być na takim neutralnym poziomie, jaki powinien być w tej sytuacji w normalnej gospodarce rynkowej, na poziomie 4-5% (co jest uznawane zazwyczaj za bardzo małe bezrobocie, prawie jego brak), zaś o ile pamiętam to oficjalna stopa bezrobocia nie spadła poniżej 10%, a wynosiła chyba coś koło 12%. Więc statystyki nic nie pokazują. Inna sprawa, padła niedawno firma gdzie pracował znajomy, dziś wszyscy jego znajomi z pracy znaleźli inną pracę, choć trwało to trochę, bo od kilku do kilkunastu tygodni.

 • ZOCHA29

  bezrobocie jest spore.
  niestety, trzeba szukac, samemu trzeba chodzic chodzic i jeszce raz chodzic i pytac i dzownic.
  cały czas trzeba byc aktywnym, robic cokolwike, byle nie siedziec i nie dac sie stłamsic w marazmie bezrobocia, to jest najgorsze.
  i wreszcie skutek bedzie. tak jak mówi stare przysłowie, liczcy tylko na siebie, co sobie sam wyrobisz, to twoje, nikt ci nic nie ułatwi.
  nigdy.

 • pac

  a ja dostałem 3 % podwyżki 😀 śmiech na sali, wyszło jakieś 60 zł brutto .

 • Kitikat

  W tym "chorym" kraju ile byś nie zarobił, to i tak cie okradną -OFE,NFZ,Skarbówka. Zapieprzasz a i tak cię w dupę kopią. Gdzie byś nie poszedł, to i tak patrzą tylko jak cie wykręcić i jak najwięcej z ciebie zedrzeć. Sama namawiam moje dzieci, puki maja trochę rozumu niech z tego kraju emigrują , bo ja im nie pomogę, Tusk zapewnił mi robotę do zejścia.

 • MOJA

  Kitikat- kto bedzie na ciebie pracował jak pójdzioesz na emeryturkę? TUSK-czy Kaczyński)))))))))))))

 • MOJA

  glass- a teraz napisz o co ci chodziło)))))))))))))))))))Państwo sprzedało wszystkie zakłady należące do niego żeby mieć skąd wziąć pieniądze na wypłaty dla Policji-sędziów-lekarzy-urzędników-emerytów-rencistów-rolników.

  • glass

   Ty tak na serio twierdzisz, że zyski ze sprzedaży choćby tych firm poszły na wypłaty dla policji-sędziów-lekarzy-urzędników-emerytów-rencistów-rolników? no na sędziów, urzędników pewnie tak bo mieli w tym jakiś udział ale dla emerytów? My już praktycznie w ogóle nie mamy rodzimego przemysłu, a info o wzroście gospodarczym to jest jakaś kpina i iluzja bo gdzie u nas gospodarka? Chyba, że mówimy o tej z większościowym kapitałem zagranicznym. Wymień choćby 5 naszych marek, czy produktów, którymi możemy się pochwalić za granicą, z których słyniemy, które generują nam zyski i windują PKB – poza wódkami Luksusowa i innymi Sobieskimi… ups… Wódka Sobieski przeca też już nie nasz bo francuska już od niedawna….

   • MOJA

    panie GLASS- oto one KGHM-LOT-ORLEN-POLICE-WAWEL-KRAKUS-dr ERIS-CCC- z ŁYSYCH-PETROCHEMIA GDAŃSK-PLLO. jeszce cóś? a czyj jest MERCEDES_VOLVO_AUDI_CHRYSLER_OPEL? no czyj

    • glass

     A jednak… Twój przypadek jest ciężki i bardzo zaawansowany… do specjalisty czym prędzej… Z LOT to poleciałeś już totalnie i po całości – człowieku oni są prawie bankrutem i mają milionowe zadłużenia! flota przestarzała toż to same wysłużone 737 a Dreamlinery tylko dwa i to uziemione w USA… CCC?! facet… poza Polską to kojarzą to tylko w Czechach gdzie 60% Czechów Zima-Lato-Wiosna-Jesień chodzi w obleśnych sandałach… POLICE?! no tak… mocznik i nawozy z odchodów ale błagam Ciebie to mają być nasze towary eksportowe kojarzone na świecie z Polską?!… ORLEN?! 😀 poza polakami którzy leją to do baków i pracownikami trzech czeskich i jednej litwińskiej rafinerii nikt tego nie kojarzy na świecie 😀 Dr Eris?!?!?! buahaha tych kosmetyków nie uświadczych nawet w zwykłej Sephorze choćby w Pradze a co dopiero Paryż czy Berlin… Człowieku… obudź się…

 • MOJA

  glass- wymień 5 niemieckich firm państwowych które są znane na swiecie i generują zyski)))))))))

  • 1984

   wymienie 3 szwedzkie wattenfall, nordea, eriksson srednio 100 do 300 miliardow wartosci rynkowej

 • glass

  Człowieku mi nie chodzi tylko o firmy państwowe! kto tu mówi, że ludzie mają tylko pracować i zarabiać w firmach państwowych?!?! Czy Ty jestes tak głupi czy tylko udajesz?! To państwo stwarza warunki takie jakie stwarza na podejmowanie działalności i funkcjonowanie firm i spółek, a że warunki te są z dupy i oskubią do ostatniego grosza, wycisną ile się da z Twojego przychodu to wygląda to właśnie tak jak wygląda i dlatego nasze firmy są sprzedawane zagranicznycm właścicielom, a u nas kupuje się produkty nie z Polski! Sam tez pewnie nie jeździsz polskim autem, wątpię czy ubierasz się w polskie ubrania, wątpię czy jesz w choćby 60% poslkie warzywa i owoce, wątpię czy masz polski telefon komórkowy i komputer (ha! to byłoby coś), mebelki masz z Ikei czy kupujesz polskie wyroby?, a sprzęty typu telewizor, lodówka, mikrofalówka masz polskie? odpowiedź na te pytania brzmi raczej na 99% NIE…

  • glass

   A wracając do niemieckich firm w sensie ogólnym, które są znane na świecie to… lepiej nie zaczynać tego tematu, bo nie mamy nawet z nimi startu w większości dziedzin od rolnictwa począwszy, a kończywszy na zaawansowanych technologiach teleinformatycznych

 • MOJA

  glass- to po co ta twoja cała gadka? czego płaczesz ,że nie jestesmy mocarstwem? nie o wielkość państwa chodzi ale o potencjał-kreatywnosć i zasoby a również mentalność.Kup sobie nowy samochód a twój sąsiad już będzie myślał nad tym jak go w nocy porysować.Polska specjalność.A sprawność państwa jest taka na jaką zasługujemy- stojąc z boku jęczymy że jest kiepsko-kiedy sami zaczynamy za coś odpowiadać zaczyna się kombinowanie jak innych zrobić w jajo-zarobić i nie wyjśc na frajera. Z niemcami faktycznie nie mamy co się porównywać-Bismark-Hitlter tak ten naród wyćwiczyli że teraz mają tego owoce.A w Polsce- cham na zagrodzie równy wojewodzie.

  • glass

   Ja nie płaczę wcale i nie ubolewam nad swoim losem tylko ot co.. po prostu komentuje rzeczywistość, którą obserwuję codziennie. Z tą mentalnością to oczywiście, że się z Tobą zgodzę a przykład samochodu to akurat przerabiałem na własnym przykładzie tylko, że mi pozrywali loga z maski. Przerabiałem też kradzierze kołpaków i wybicie szyby więc wiem do czego pijesz. Wspomniałeś niemców znowu… Wrocław, Renoma, dawniej w latach 30 Niemiecka największa galeria w Breslau – AWAG. Wiesz czym dzisiejsza Renoma różni się od tej z lat 30 gdy Niemcy zamieszkiwali te ziemie? ano tym, że Niemcy sprzedawali tam niemieckie towary na niemieckich ziemiach dając zarobić niemcom, a dziś Polacy sprzedają w renomie na polskich ziemiach w dużej mierze niemieckie towary dając zarobić za nie Niemcom…

   • glass

    Choćby właśnie ten przykład dowodzi na to jak w Europie jestesmy dymani na wszystkie strony…

 • Grzesiek

  Kurczaki tanieją, jaja będą droższe ;/

 • rono600fs

  Zgadzam się w 100% z GLASS,dodam tylko na POcieszenie iż sezon truskawkowy się zbliża i spadnie liczba bezrobotnych – wyjadą do Niemiec na truskawki.