Strona główna Wydarzenia Forum samochodowe w „Mechaniku”

Forum samochodowe w „Mechaniku”

0

Jak działają branżowe firmy? Jaką bazą dysponuje Zespół Szkół Mechanicznych? Co warto wiedzieć o rynku prasy dla mechaników? Na te pytania odpowiedzi znaleźli uczniowie podczas „Forum zawodowe branży samochodowej”. Forum jest jednym z działań „Programu rozwojowego szkoły” realizowanego w ramach projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku II” koordynowanego przez Dolnośląskie Centrum Informacji Zawodowej i Doskonalenia Nauczycieli w Wałbrzychu, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach europejskiego funduszu społecznego, wspierającego uczniów młodzieżowych szkół zawodowych.

Zdjęcie ZSM

W Forum, oprócz młodzieży z Zespołu Szkół Mechanicznych w Świdnicy uczestniczyli uczniowie ze szkół w Wałbrzychu, Wrocławiu, Bystrzycy Kłodzkiej i Ząbkowicach Śląskich.

 Bardzo ważnym aspektem było nawiązanie współpracy szkoły i pracodawców w celu organizacji dla młodzieży stażów i praktyk zawodowych. Chcieliśmy również pokazać, jakie są potrzeby, możliwości i kierunki rozwoju branży samochodowej w naszym regionie.

 Do udziału w spotkaniu zaprosiliśmy pracodawców posiadających swoje firmy na terenie Świdnicy i okolic:

• INTER CARS S.A. we Wrocławiu – firmy o zakresie międzynarodowym, największego polskiego dystrybutora specjalistycznych urządzeń diagnostycznych, naprawczych i części samochodowych

• VOLVO TRUCK CENTER POLSKA w Pietrzykowicach – autoryzowanego serwisanta samochodów ciężarowych Volvo

• FORPOL AUTO SERWIS w Świdnicy – Stację Kontroli Pojazdów i Obsługi Samochodów, w której  uczniowie odbywają zajęcia praktyczne, praktyki i staże zawodowe.

Zaproszeni goście zaprezentowali swoje firmy, zakres ich działalności, kierunki rozwoju. Wskazali na szybki rozwój branży samochodowej w naszym rejonie oraz duże zapotrzebowanie na takich specjalistów, jak: diagnosta samochodowy, dystrybutor części i urządzeń samochodowych. Podczas dyskusji panelowej odpowiedzieli na pytania związane z systemem rekrutacji do reprezentowanych przez siebie firm i wymaganymi kwalifikacjami. Wyrazili również chęć współpracy z możliwością realizowania w ich przedsiębiorstwach praktyk zawodowych przez uczniów.

Nie zabrakło również prezentacje otrzymanych w ramach projektu nowoczesnych urządzeń diagnostycznych wykorzystywanych w procesie dydaktycznym i diagnostyczno-obsługowym pojazdów, prowadzone przez przedstawiciela firmy INTER CARS oraz nauczycieli ZSM i CKZ w Świdnicy.

Działania te ukierunkowane są na: zmniejszanie i wyrównywanie dysproporcji w osiągnięciach uczniów w trakcie procesu dydaktycznego, rozwój zainteresowań młodzieży oraz na podnoszenie jakości procesu kształcenia.