Strona główna 112 Emerytka straciła ponad 8 tysięcy złotych

Emerytka straciła ponad 8 tysięcy złotych

7

Po raz kolejny złodziejki wykorzystały ufność starszej osoby. 23 kwietnia do mieszkania 79-letniej świdniczanki przyszły dwie kobiety. Pod pretekstem przeprowadzenia ankiety zdrowotnej i załatwienia rehabilitacji weszły do mieszkania, wykorzystując  nieuwagę kobiety z szafy w pokoju i ukradły  8 500 złotych.

Policja przypomina:

Szczególną ostrożność należy zachować w stosunku do osób podających się za urzędników i przedstawicieli różnych instytucji. Często oszuści „podszywając się” za pracowników opieki społecznej, urzędu skarbowego czy ZUS-u mogą twierdzić, że ich wizyta spowodowana jest wypłatą dodatkowego świadczenia pieniężnego lub materialnego, przyznaniem większej emerytury lub renty czy zwrotem podatku dochodowego, a w celu uzyskania tych pieniędzy lub świadczeń konieczne jest wniesienie opłaty manipulacyjnej lub przekazanie pieniędzy na zakup znaczków skarbowych. Takie działanie sprawcy ma na celu wskazanie miejsca, gdzie przechowujemy pieniądze. Następnie złodziej prosi o podanie np. szklanki wody, a w międzyczasie kradnie oszczędności lub cenne przedmioty znajdujące się w mieszkaniu. Podobne metody działania mogą być wykorzystane przez domokrążców oferujących do sprzedaży tanie towary, osoby przynoszące „dobrą nowinę” o wygranej w konkursach lub loteriach, czy też osoby innej narodowości proszące o jałmużnę.

 Aby nie stać się ofiarą oszustwa, należy przestrzegać następujących zasad:

przed otwarciem drzwi:

– Spojrzeć przez wizjer w drzwiach lub przez okno – kto to?

– Jeśli nie znamy odwiedzającego – spytać o cel jego wizyty, zapiąć łańcuch zabezpieczający (jeśli zdecydujemy się na otwarcie drzwi) oraz poprosić o pokazanie dowodu tożsamości lub legitymacji służbowej, identyfikatora. Uczciwej osoby nie zrazi takie postępowanie powodowane ostrożnością.

– W razie wątpliwości należy umówić się na inny termin, sprawdzając uprzednio w administracji osiedla lub innej odpowiedniej instytucji wiarygodność osoby pukającej do drzwi (jeśli osoba podaje się za przedstawiciela administracji lub innej odpowiedniej instytucji).

– W sytuacji, gdy osoba staje się natarczywa, natychmiast należy zadzwonić na policję lub zaalarmować otoczenie.

 

Poprzedni artykułZaginął Jacek Krawczyk ze Świdnicy
Następny artykułMaraton z Biblią