Strona główna Wydarzenia „Czerwony Baron” nad Jedlinką

„Czerwony Baron” nad Jedlinką

0

Zobacz z bliska replikę samolotu Fokker DR -1, na którym w czasie I wojny światowej walczył Manfred von Richthofen, czyli słynny „Czerwony Baron” Obejrzyj ataki żołnierzy na okopy nieprzyjaciela w gradzie wystrzałów, spadających bomb, rozrywających się granatów i szrapneli. Dziś, 27 kwietnia na terenie Zespołu Pałacowo – Parkowego Jedlinka zaplanowano widowisko „Spalona ziemia”.

W inscenizacji weźmie udział  ponad 100 rekonstruktorów wyposażonych w wierne  repliki ówczesnych bojowych aeroplanów, broni oraz innego sprzętu. Odtworzą oni w sposób wierny i porywający przyfrontowe pole walki, warunki życia żołnierzy w większości zaocznie skazanych już wcześniej na śmierć lub cierpienie. Komentatorem wydarzeń będzie prof. Andrzej Olejko, badacz dziejów wojskowości w XX w., specjalizujący się w propagowaniu historii lotnictwa.

Widowisko „ Spalona ziemia 1916” nie ma w założeniach odtwarzać bitwy rozegranej na jednym frontów I wojny światowej. Nie należy go więc postrzegać jako rekonstrukcji konkretnego wydarzenia z tamtych lat.Widowisko jest jednak „żywą lekcją historii” za sprawą przedstawienia w nim charakterystycznych epizodów bitewnych z lat 1914-1918, doby wojny pozycyjnej, gdy przebieg linii frontu nie zmieniał się całymi tygodniami lub miesiącami, a żołnierze żyli w okopach, ginąc w wyniku ostrzału artyleryjskiego. W działaniach wojennych wzięło udział ok. 65 mln żołnierzy, z których 8,5 mln poległo w boju lub zmarło.

27 kwietnia 2013 roku na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego Jedlinka będziecie Państwo mieli okazję:

Znaleźć się w odległości kilkudziesięciu metrów od pola spalonej, wyniszczonej walkami ziemi między okopami nieprzyjacielskich armii.

Zobaczyć i poczuć z bliska symulacje pirotechniczną ostrzału artyleryjskiego, moździerzowego, palących się umocnień, rekwizytów, trawy i ziemi.

Obejrzeć ataki żołnierzy na okopy nieprzyjaciela w gradzie wystrzałów, spadających bomb, rozrywających się granatów i szrapneli.

Podziwiać poświęcenie i pracę sanitariuszy, lekarzy i sióstr „uwijających się” po polu walki, wynoszących rannych do przyfrontowego szpitala i często ginących w ostrzale prowadzonym przez żołnierzy nieszanujących znaku Czerwonego Krzyża.

Na niebie może pojawi się Red Baron Fokker DR-1, który weźmie udział w bombardowaniu stanowisk artylerii wroga, a potem stoczy powietrzną walkę na śmierć i życie z myśliwcem służącym w Carskiej Armii.

A na koniec najstraszliwsza symulacja tamtej wojny – atak gazowy i jego straszne skutki dla wrogich żołnierzy, szturm oddziału w maskach przeciw gazowych dopełni ponurego końca inscenizacji.

PROGRAM IMPREZY

10:30  – otwarcie imprezy, atrakcje dla dzieci i dorosłych; zamki dmuchane, animacje dla dzieci, catering, muzyka ze sceny, pokaz artystyczny dzieci i młodzieży, replika trzypłatowego samolotu Fokker DR I „Czerwony Baron” na dziedzińcu pałacu

11:00 – 13:00 Historia przez zmysły: możliwość zobaczenia okopów i szpitala polowego, poznajemy tajniki wyposażenia żołnierzy z okresu I wojny Światowej, zdjęcia z rekonstruktorami

15:00 – Rekonstrukcja historyczna „Spalona ziemia”: rok 1916 – inscenizacja bitwy Rosyjsko – Pruskiej na froncie wschodnim, pokaz walki powietrznej z udziałem samolotu Fokker DR 1, szpital polowy. Rekonstrukcja zakończy się defiladą grup rekonstrukcyjnych

16:30 – Część artystyczna

16:30 – 18:00 – Koncert zespołu muzycznego – Cztery szmery (AC/DC)

18:15 – 19:15 – Występ kabaretu – Chyba

19:30 – 21:00 – Koncert zespołu muzycznego – Tomasz Niecik

21:00 – 21:30 – Zakończenie imprezy: pokaz sztucznych ogni

Poprzedni artykułPolecamy: Wisława Szymborska „Błysk rewolwru”
Następny artykułZ wypożyczalni: The September Issue