Strona główna Konkursy Co to, gdzie to? Zagadka nr 40

Co to, gdzie to? Zagadka nr 40 [KONKURS]

0

Wskazanie miejsca uwiecznionego na fotografii nie było trudnym zadaniem. Jednak tylko jedna osoba odnalazła informację, co znajdowało się niegdyś w tym zarośniętym i zaniedbanym miejscu. Zwyciężczynią w ubiegłotygodniowym konkursie jest pani Bogumiła Kondrat i do niej trafia nagroda, zaproszenie do świdnickiego kina Cinema 3D na dowolnie wybrany film. Gratulujemy.

Zanim przedstawimy rozwiązanie, kolejna zagadka.

Zagadka nr 40:

Zadanie tym razem naprawdę trudne, choć dla tych, którzy idąc ulicami Świdnicy patrzą nie tylko pod nogi, wskazanie miejsca, gdzie zostało zrobione zdjęcie, nie powinno stanowić problemu. Nagroda – zaproszenie do kina – czeka na autora najciekawszej odpowiedzi.

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres [email protected] do soboty, 4 maja, do godziny 12.00. W tytule proszę wpisać “Co to, gdzie to? Zagadka nr 40”, w treści odpowiedź na pytanie, imię i nazwisko, nr telefonu (do wiadomości Redakcji) oraz zgodę na publikację imienia i nazwiska. Pod odpowiedzią należy podać źródła, z jakich Państwo korzystali. Zwycięzca zostanie ogłoszony 4 maja na portalu Swidnica24.pl. Także 4 maja kolejna zagadka!

Odpowiedź pani Bogumiły Kondrat na zagadkę nr 39:

Zdjęcie to zostało zrobione w Parku Centralnym w Świdnicy (obecnie południowo-zachodnia część Parku Centralnego na lewobrzeżu Witoszówki) .

Niegdyś stał tu stylowy budynek/pawilon , który powstał ok 1910r. u podnóża zniwelowanego pod koniec XIXw. tzw. Fortu Witoszowskiego na płd.-wsch. skraju Promenady miejskiej. W 1911 roku z okazji Wystawy Rzemiosła i Przemysłu utworzono w nim Muzeum Fryderycjańskie i Twierdzy Świdnickiej. Po wystawie przekształcono go w stylową kawiarnię o nazwie „Promenaden Cafe” (po prostu kawiarnia na promenadzie). W latach 1922 i 1928 konstrukcja została zalana przez powodzie, co wpłynęło na pogorszenie się stanu technicznego budynku. Prawdopodobnie z tego powodu zburzono go już pod koniec lat 20-tych. W 1930 roku utworzono na jego miejscu ogródek skalny, który zachwycał różnorodnością kwiatów i roślin (Steingarten). Ogród istniał jeszcze po wojnie. W latach 80-tych próbowano jeszcze coś z nim zrobić, ale kradzieże i dewastacje ostudziły zapał entuzjastów. Dziś zostały po nim tylko chaszcze, koślawe schodki i pozostałości murków.

 Źródło:/ http://trojkat.info/2012/09/promenaden-cafe/

 

Poprzedni artykułPodziel się jednym procentem
Następny artykułWyjazdowa porażka ŚKPR-u