Strona główna Konkursy Co to, gdzie to? Zagadka nr 39

Co to, gdzie to? Zagadka nr 39 [KONKURS]

0

Uczestnicy konkursu nie mieli żadnych problemów, by wskazać, gdzie znajduje się krzyż pokutny, pokazany na zdjęciu w ubiegłym tygodniu. Najciekawszą odpowiedź nadesłał pan Jakub Curyl i do niego trafia nagroda, zaproszenie do kina Cinema 3D w Świdnicy na dowolnie wybrany film. Zanim jednak odpowiedź, przedstawiamy kolejną zagadkę.

Zagadka nr 39:

Na starych zdjęciach i pocztówkach to miejsce zachwyca mnogością kwiatów. Dziś zostały smętne ruiny, w które nikt specjalnie się nie zapuszcza. Gdzie zostało wykonane zdjęcie i co przedstawia? Co było w tym miejscu kilkadziesiąt lat temu?

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres [email protected] do soboty, 27 kwietnia, do godziny 12.00. W tytule proszę wpisać “Co to, gdzie to? Zagadka nr 39”, w treści odpowiedź na pytanie, imię i nazwisko, nr telefonu (do wiadomości Redakcji) oraz zgodę na publikację imienia i nazwiska. Pod odpowiedzią należy podać źródła, z jakich Państwo korzystali. Zwycięzca zostanie ogłoszony 27 kwietnia na portalu Swidnica24.pl. Także 27 kwietnia kolejna zagadka!

Odpowiedź pana Jakuba Curyla na zagadkę nr 38:

Krzyż pokutny stojący w ogrodzonym skwerku na ulicy Wałbrzyskiej za przejazdem kolejowym. Jest to skrzyżowanie z ulicą Pionierów Ziemi Świdnickiej.

Dawniej krzyż rozbity na części, dlatego w wyniku połączenia posiada widoczne pręgi. Krzyże pokutne (a właściwa nazwa to Krzyże Pojednania) to dość licznie występująca w tej części Europy średniowieczna atrakcja turystyczna. Stawianie krzyży przez mordercę w miejscu popełnionej zbrodni to element charakterystyczny dla okresu od XIII w. do poł.XIX wieku. Związane jest to z przepisami prawa średniowiecznego. Krzyż stawiano na znak pojednania winnego mordercy z rodziną zamordowanego. Był to znak, iż doszło do pojednania. Odbyta pokuta oraz pojednanie z rodziną zmarłego to warunek uniknięcia kary przez winnego. Tego typu przywilej przysługiwał tylko wyżej urodzonym mieszkańcom. Pozostałe elementy pokuty to m.in. pokrycie kosztów pogrzebu i przewodu sądowego, łożenie na utrzymanie rodziny zabitego. Winny miał również zobowiązania wobec Kościoła: musiał zakupić świece czy też odbyć boso pieszą pielgrzymkę do świętego miejsca. Wystawienie krzyża stanowiło ostatni punkt pokuty. Krzyż był jej wyrazem zadośćuczynienia. Stawiano go ku pamięci, uwadze i przestrodze potomnych. Miał również skłaniać przechodnich do modlitwy za dusze: zabójcy i ofiary.

źródła własne-praca magisterska

oraz zeszyty, PTTK Świdnica, wrzesień 1999

Poprzedni artykułNa ważny temat: Ulica gen.Władysława Sikorskiego [VIDEO]
Następny artykułCentrum Przesiadkowe to bubel [LIST DO REDAKCJI]