Strona główna Wydarzenia Wielki Piątek, najważniejsze święto luteran

Wielki Piątek, najważniejsze święto luteran

2

Wielki Piątek jest najważniejszym świętem w Kościele Ewangelicko – Augsburskim. Inaczej niż w Kościele Katolickim, gdzie w tego dnia nie ma mszy św., luteranie całymi rodzinami uczestniczą w nabożeństwach i przyjmują Komunię św. pod postacią chleba i wina. W Świdnicy mieszka około 100 osób wyznania ewangelicko – augsburskiego. Nabożeństwo zostanie odprawione w Kościele Pokoju o godzinie 10.00.

W luterańskich świątyniach odprawiane są w Wielki Piątek dwa nabożeństwa (w Świdnicy będzie tylko jedno). Czytana lub śpiewana będzie „Improperia” („Ludu mój, cóżem ci uczynił?) oraz „Trishagion” („Święty Boże, Święty Mocny…”). Podczas nabożeństw wielkopiątkowych na ołtarzu i kazalnicy dominuje czerń, symbol śmierci i żałoby. Krzyż ołtarzowy jest na znak żałoby przesłonięty kirem.

W świątyniach tradycyjnie zbierana będzie ofiara wielkopostna na działalność diakonijną. W Wielki Piątek luteranie poszczą. Od nabożeństwa w Wielki Czwartek, odprawianego na pamiątkę ustanowienia sakramentów świętych, zamilkły kościelne dzwony. Zabrzmią ponownie dopiero w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.

W Polsce żyje około 80 tys. luteran, z czego blisko połowa na Śląsku Cieszyńskim.  Na świecie jest ponad 70 mln luteran.

Poprzedni artykułSprzęt od WOŚP w świdnickim szpitalu
Następny artykułSąd Kościelny powołany