Strona główna Temat dnia Walczą przeciw łączeniu szkół

Walczą przeciw łączeniu szkół

13

Emocje po niedawnej decyzji Rady Powiatu świdnickiego o przeniesieniu IV LO do siedziby III LO nie gasną. Zdecydowany sprzeciw wyraziła Młodzieżowa Rada Miasta Świdnicy, walkę o cofnięcie postanowienia i przygotowanie strategii dla  oświaty zapowiadają radni Prawa i Sprawiedliwości. Poseł tej partii, Anna Zalewska, która już wezwała starostę do dymisji, teraz prosi Wojciecha Murdzka o cofnięcie szefowi zarządu powiatu rekomendacji Wspólnoty Samorządowej.

Zdjęcie Młodzieżowa Rada Miasta Świdnicy

Obie szkoły mają funkcjonować od 1 września jako oddzielne organizmy z niezmienionymi profilami (artystycznymi w III LO i mundurowymi w IV LO), ale pod jednym dachem przy ulicy Kościelnej. – Radni, nauczyciele, rodzice i uczniowie zostali oszukani – nie owija w bawełnę poseł Zalewska. – To żadna wspólna siedziba, a dążenie do likwidacji jednej ze szkół z ominięciem prawa. To nieprawda, że oba licea będą normalnie funkcjonować ani że powiat na tym zaoszczędzi. Przystosowanie budynku dla IV LO pochłonie nawet 600 tysięcy złotych, a i tak będzie za ciasno. Cała ta historia doprowadzi do utraty uczniów spoza naszego powiatu, których w tych dwóch szkołach jest najwięcej, a co za tym idzie – o ile mniejsza będzie subwencja! – grzmi posłanka. – Poza tym to bzdura, że powiat nie ma pieniędzy na utrzymanie szkół w dotychczasowym kształcie. Subwencji oświatowej absolutnie wystarcza.

Anna Zalewska jest przekonana, że starosta „na skróty” dąży do ograniczenia szkolnictwa ogólnego na rzecz zawodowego. – To skandaliczne działanie, niepoparte żadnymi analizami – dodaje Zalewska. – Możemy się spodziewać, że tak samo łączone będą następne licea, aż połowa z nich zniknie. Na to zgody nie ma.

Poseł zapowiada, że plany starosty będą chcieli powstrzymać powiatowi radni Prawa i Sprawiedliwości. – Po pierwsze, trzeba doprowadzić do uchylenia uchwały o przeniesieniu IV LO do siedziby III LO, po drugie zobowiązać zarząd do opracowania rzetelnej strategii oświatowej. Przypominam także o odrzuconym pomyśle miasta o połączeniu liceów z gimnazjami. Nad strategią powiatu władze Świdnicy i powiatu powinny zastanowić się wspólnie – tłumaczy Zalewska. – W tej chwili PiS rozpocznie konsultacje z radcami prawnymi o konkretnych projektach uchwał. Zostaną one przedstawione albo – jeśli się uda – na najbliższej sesji Rady Powiatu 27 marca, albo radni wniosą o zwołanie sesji nadzwyczajnej.

W sprawie działań starosty Anna Zalewska rozmawiała z Wojciechem Murdzkiem, który jest szefem rządzącej w mieście i powiecie Wspólnoty Samorządowej. Posłanka chce, by WS cofnęła rekomendacje dla starosty.

Swoją dezaprobatę dla decyzji Rady Powiatu wyrazili także podczas ostatniej sesji młodzieżowi radni. Podjęli w tej sprawie uchwałę (przeczytaj).

Starosta nie zamierza wycofać się ze swojego stanowiska. Jako powód podaje rosnące koszty utrzymania budynków i coraz mniejsza liczbę uczniów w szkołach ponadgimnazjalnych.

asz

 

 

Poprzedni artykułSiatkarki kończą sezon porażką
Następny artykułUrodzinowo w Galerii 44 [FOTO]