Strona główna Wydarzenia Strzegom Odnowili żydowski cmentarz

Odnowili żydowski cmentarz

0

Dobiegł końca projekt renowacji Cmentarza Żydowskiego w Strzegomiu, opracowany przez Güntera Grütznera ze Stowarzyszenia VFBQ Bad Freienwalde. 6 bezrobotnych Niemców przy wsparciu uczniów Zespołu Szkół i pomocy miasta uporządkowało cmentarz. Ostatnim elementem była naprawa zniszczonego muru.

Zdjęcie UM Strzegom

Cmentarz, dawniej  porośnięty bujną roślinnością i krzewami, odzyskał  właściwy mu wygląd. Na jego terenie zachowało się około 80 podstaw nagrobków i macew, które zostały umocowane do podstaw.

Na podsumowanie projektu przybyli główni autorzy sukcesu wspólnego działania: uczestnicy projektu, młodzi bezrobotni z Niemiec wraz z opiekunem Mario Hellmich oraz młodzież z Zespołu Szkół w Strzegomiu pod opieką Doroty Sozańskiej, zastępcą dyrektora szkoły, Moniki Kozłowskiej oraz Haliny Fitas. Młodzież z Zespołu szkół otrzymała na pamiątkę tablo przywiezione przez delegację z Niemiec z realizacji projektu.

Wiesław Witkowski, zastępca burmistrza,  podziękował gościom za inicjatywę podjęcia projektu i jego wspólną realizację, zaś jego uczestnikom przekazał wyrazy uznania i podziękowania za sumienną i efektywną pracę. –  Dziś cmentarz wygląda imponująco- zaznaczył – Dzięki wam odzyskał swój dawny blask. Tego wam historia nie zapomni.

Günter Grützner również nie krył zadowolenia z wykonanych prac i zapowiedział realizacje kolejnego etapu we wrześniu, jeżeli gmina podejmie temat. Wiesław Witkowski zapewnił o wsparciu, co ucieszyło zebranych. W toku wypowiedzi stwierdził: – Cmentarz wygląda inaczej, niż dwa lata temu. Bardzo dziękuję samorządowi Gminy Strzegom i Zespołowi Szkół za wsparcie projektu, ofiarowaną pomoc i ciepłe przyjęcie nas i uczestników projektu. Serdecznie zapraszamy do Bad Freienwalde.

na podstawie inf. UM Strzegom

Poprzedni artykułKolejna zmiana warty w sanepidzie
Następny artykuł„Przemocy mówimy NIE – my gramy fair play”