Strona główna Kultura Miłość w tęczowych glanach

Miłość w tęczowych glanach

8

Czy homoseksualizm i ideologia nazistowska mogą iść w parze? 6 kwietnia w ramach Przeglądu Kinematografii Skandynawskiej zobaczymy duński film “Braterstwo” Nicolo Donato, absolwenta Narodowej Szkoły Filmowej w Kopenhadze, autora krótkometrażowego “Togetherness” (2006), zaprezentowanego na festiwalu w Cannes i nominowanego do nagrody głównej na Międzynarodowym Festiwalu w Seulu. “Braterstwo” otrzymało nagrodę główną na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rzymie w 2009 roku.Film łączy cechy szkicu socjologicznego z formą melodramatu. Akcja toczy się w Danii, w środowisku skrajnych neonazistów, do którego trafia główny bohater, poszukując identyfikacji i tożsamości wewnętrznej. Po kilku spotkaniach z przywódcami organizacji, Lars, mimo świadomości swojego homoseksualizmu, zaczyna przyswajać ideologię nazistowską, czerpiąc dodatkowe psychologiczne korzyści z faktu członkostwa w grupie. Jednak historia Larsa zaczyna przybierać nieoczekiwanego obrotu w momencie, kiedy na drodze kolejnych inicjacji neofaszystowskich napotyka Jimmy’ego. Między bohaterami zawiązuje się głęboka relacja emocjonalna, która wykracza poza podstawowe zasady obyczajowe skrajnie prawicowej ideologii. Sytuacja, w jakiej się znajdują, okazuje się więc niebezpieczną pułapką…

„Braterstwo” to film o spójnej, wartkiej narracji. W swojej socjologicznej warstwie ciekawe studium mechanizmów powstawania grup o poglądach skrajnych, opartych na negacji i schematyzmie myślenia. Ale obraz Nicolo Dolato to także opowieść o miłości, trudnych, indywidualnych wyborach, przed którymi stają bohaterowie. Te dwa splatające się wątki decydują o uniwersalnym przekazie filmu. W dyskusji będzie można się zastanowić nad charakterem potrzeb, stanowiących motywacje przystępowania do tego typu organizacji. Czy jest to kryzys wartości kultury, ich relatywizacja, niski poziom edukacji, niepewność jutra ? A może źródło tkwi głębiej – w zawiłych regułach ludzkiej „psyche”? Tematem dyskusji będzie także geneza i współczesny, społeczny odbiór zjawiska homoseksualizmu.

Na spotkanie Świdnicki Klub Filmowy, Hurtownia Światła oraz Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają szóstego kwietnia o godz. 16.00. Wstęp jak zawsze wolny! (ul. Franciszkańska 18, Sala Cysterska)