Strona główna Temat dnia Dziki na skrzyni pamięci

Dziki na skrzyni pamięci

6

Jest już ostateczny projekt  rzeźby, która ma stanąć w centralnej części skweru przy ulicy Franciszkańskiej. Powstał w oparciu o dwa z siedmiu nadesłanych przez świdniczan pomysłów. Czy dziki i skrzynia pamięci rzeczywiście pojawią się w tym miejscu, zależy od decyzji Rady Miejskiej. Koszt realizacji waha się od 180 do 280 tysięcy złotych.

Po raz pierwszy władze Świdnicy zdecydowały się zaprosić mieszkańców do współpracy przy projektowaniu odnawianego fragmentu miasta.  – Jestem przekonany po tym doświadczeniu, że warto częściej pytać o zdanie mieszkańców tłumaczył zastępca prezydenta Ireneusz Pałac podczas wręczenia upominków autorom projektów rzeźby. – Co prawda odzew na nasz konkurs nie był ogromny, ale bardzo dziękujemy wszystkim, którzy zdecydowali się wziąć w nim udział. Myślę, że rezultat jest bardzo dobry.

Pomysłów było siedem. Komisja oceniła prace nadesłane przez:

1.  Kazimierza Deptułę – propozycja wykonania rzeźby kuli ziemskiej jako upamiętnienie osób, które budowały Świdnicę kiedyś i działających obecnie,

2. Wandę Śliwowską – propozycja wykonania rzeźby skrzyni, na której leżą trzy książki – tradycja, sukces, kultura,

3. Fundację Promocji Kultury i Historii Polski „Mieszko” – propozycja umieszczenia szachów miejskich,

4.  Łukasza Chowańskiego – propozycje umieszczenie kuli granitowej pływającej na poduszce wodnej lub zegara słonecznego

5. Aleksandra Mazija – propozycja umieszczenia rodziny dzików odlanych z brązu,

6.  Adama Grabickiego – propozycja umieszczenia elementu otwartej księgi – kroniki, na której stoi wieża katedry świdnickiej i wieża ratuszowa,

7. Pawła Młynarza – propozycja umieszczenia skrzyni pamięci na postumencie, do którego prowadzą cztery ścieżki imitujące rozwinięty papirus.

Za najciekawsze pomysły, które mogą być wykorzystane w tworzeniu finalnego projektu elementu architektonicznego Komisja uznaje propozycje złożone przez Wandę Śliwowską i Aleksandra Mazija. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali podczas skromnej uroczystości w Miejskiej Bibliotece Publicznej podziękowania i drobne upominki.

Jak poinformował Ireneusz Pałac, po zasięgnięciu informacji w trzech pracowniach okazało się, że wykonanie rzeźby będzie dość kosztowne. – Mam nadzieję, że radni nie poskąpią środków na realizację – dodał zastępca prezydenta. Na sesji 22 marca zostanie poddany pod głosowanie projekt uchwały o przeznaczeniu pieniędzy na rzeźbę. Kolejna trudność to sam montaż. Do zainstalowania dzików i skrzyni potrzebny będzie dźwig, którego nie da się ustawić na skwerze. Jedno jest na razie pewne, jeśli uda się pokonać przeszkody, rzeźba stanie na skwerze jeszcze w tym roku, ale później niż w maju. Na 15 maja planowane jest zakończenie przebudowy.Warto też dodać, że pod rzeźbą zostanie wybudowana mała krypta, w której z inicjatywy jednego z lokalnych tygodników zostaną złożone pamiątki świdniczan dla potomnych.

Na tym jednak nie koniec przygody z dzikami. Władze Świdnicy chcą, by  zwierzaki – symbole Świdnicy – opanowały całe miasto, tak jak krasnoludki Wrocław. Są już dwa projekty autorstwa Aleksandra Mazija – dzika na beczce piwa i dzika z bagażami. Pierwszy mógłby stanąć przed jednym ze świdnickich lokali gastronomicznych, drugi przed odrestaurowanym dworcem kolejowym. Jak zaznaczył Ireneusz Pałac, miniaturowe rzeźby mogłyby się pojawiać sukcesywnie. Dodał także, że nie jest wykluczone wykorzystanie pozostałych pomysłów, zgłoszonych do konkursu, w innych częściach Świdnicy.

asz

***

Nowy plac po przebudowie ma się stać miejscem do rekreacji. Projekt „Rewaloryzacja przestrzeni publicznych kwartałów Starego Miasta – przebudowa terenu przy ul. Franciszkańskiej w Świdnicy”, bo taka jest jego pełna nazwa, już trwa. W ramach I części przeniesione zostaną śmietniki z centralnej części placu i zyskają nową obudowę. Gruntowne prace  będą polegały na przebudowie ponad 1090 m2 placu. Najpóźniej do 15 maja 2013 r. wymieniona będzie nawierzchnia i na nowo zaaranżowane zostaną tereny zielone wraz z nasadzeniem drzew i krzewów. Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013. Całość prac opiewa na ponad 624 tys. zł, z czego ponad 404 tys. zł Świdnica otrzyma w formie dotacji.

 

Poprzedni artykułCiężarówka w rowie
Następny artykułKolejne medale kolarzy Karoliny [FOTO]