Strona główna Wydarzenia Strzegom Bezrobotni Niemcy ratują żydowski cmentarz

Bezrobotni Niemcy ratują żydowski cmentarz

11

Drugi etap  prac renowacyjnych na cmentarzu żydowskim w Strzegomiu rozpoczęty!  Do 28 marca br. sześcioosobowa  grupa młodych bezrobotnych z  miejscowości Eberswalde i Freienwalde będzie wraz z uczniami z Zespołu Szkół  wspólnie pracować,  poznawać historię, kulturę, zwyczaje, obyczaje graniczących ze sobą krajów oraz odkrywać nie wszystkim znaną historię gminy żydowskiej w  Strzegomiu.  

 Cmentarz strzegomski został oddany do użytku 15 V 1815 r. Jego założenie wynikało z wydanego w latach 1814 i 1818 rozporządzenia władz, nakazującego Żydom zakładanie własnych cmentarzy w pobliżu miejsc zamieszkania.

Powierzchnia cmentarza wynosiła 0,07 ha. Na początku lat 40-tych XX w. właścicielem nekropolii był okręg wyznaniowy w Świdnicy. Do 1944 r. znajdowało się na jego terenie 77 nagrobków i pomników kamiennych, 12 drzew liściastych i 7 iglastych. W związku z zapewnieniami Führera o nieodpłatnym przekazaniu administracji samorządowej mienia wrogów Rzeszy (a za takie uważane było mienie żydowskie), burmistrz Strzegomia zainteresowany był nieodpłatnym przejęciem nieruchomości. Jednakże administracja skarbowa wyceniła wartość nieruchomości cmentarnej na kwotę 420 marek niemieckich i 13 X 1944 r. została sfinalizowana umowa kupna-sprzedaży z Gminą Strzegom.

Po II wojnie światowej cmentarz został przejęty przez polskich Żydów, którzy osiedlili się w Strzegomiu po 1945 r. Teren nekropolii otoczony jest częściowo zdekompletowanym murem, posiadającym zamykaną na kłódkę bramę.

Obecnie trwają prace nad odtworzeniem całości murów zewnętrznych.  Cmentarz, dawniej  porośnięty bujną roślinnością i krzewami, odzyskuje powoli  właściwy mu wygląd. Na jego terenie zachowało się około 80 podstaw nagrobków i macew, które umocowują do podstaw uczestnicy projektu.

Partnerem projektu ze strony polskiej jest Zespół Szkół w Strzegomiu. Wsparcie dla projektu okazały władze samorządowe  Strzegomia, zaś pomoc rzeczową i materiałową świadczy ZUK sp. z o.o..

/info UM Strzegom/, opr. red.

Poprzedni artykułZnajdź nas i idź do cyrku! [KONKURS]
Następny artykułPieniądze na kompleks lekkoatletyczny