Strona główna Wydarzenia Świebodzice Wspólnie w sprawie rzeki

Wspólnie w sprawie rzeki

0

Gmina Świebodzice zwróciła się z pilnym wnioskiem do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu o oczyszczenie koryta rzeki Pełcznicy. Dno rzeki jest mocno zamulone, rosną w nim także liczne drzewa, co powoduje realne zagrożenie powodziowe zwłaszcza, gdy zaczną się wiosenne roztopy – informuje Agnieszka Bielawska – Pękala, rzecznik świebodzickiego magistratu.

Co ciekawe, podczas przeprowadzonej w terenie wizji lokalnej aktywny udział we wskazaniu najbardziej newralgicznych punktów mieli mieszkańcy Cierni. Wspólnie z urzędnikami świebodziczanie obejrzeli cały odcinek rzeki i wytyczyli 6 najważniejszych miejsc, w których trzeba podjąć prace.

To efekt ustaleń, które zapadły jeszcze na listopadowych spotkaniach burmistrza miasta Bogdana Kożuchowicza z mieszkańcami Świebodzic w ramach półmetka kadencji. W dzielnicy Ciernie ludzie zaapelowali o to, by oczyścić rzekę i zmniejszyć tym samym zagrożenie powodziowe. Zarządcą rzeki jest RZWG, a gmina Świebodzice już niejednokrotnie zwracała się o przeprowadzenie takich prac (zresztą, wielokrotnie samorząd robił to we własnym zakresie). Burmistrz Bogdan Kożuchowicz zaprosił wówczas mieszkańców do współpracy w tym zakresie i wskazanie najbardziej zagrożonych, ich zdaniem, miejsc.

Taka wspólna komisja spotkała się w terenie 15 stycznia. W pracach wzięło udział dwóch pracowników Wydziału Infrastruktury Technicznej UM oraz czterech mieszkańców Cierni.

Poprzedni artykułViret nie dał rady
Następny artykułŚwidniczanin z Gwiazdą Afganistanu