Strona główna Kultura Poradzieckie znaleziska w I LO

Poradzieckie znaleziska w I LO [FOTO]

13

Wydawało się, że po 22 latach od opuszczenia Świdnicy przez wojska radzieckie nic, co świadczyłoby o wieloletniej ich obecności nie uda się odkryć. Tymczasem w I LO im. Jana Kasprowicza, gdzie mieścił się Dom Oficera Radzieckiego,  znaleziono 80 plakatów propagandowych, radzieckie butelki po alkoholach, listy w języku rosyjskim i przepustkę. – Niezwykle cenne są zwłaszcza plakaty – podkreśla dyrektor Robert Kaśków. – Proszę sobie wyobrazić, że ostatnie pochodzą z końca lat 80-tych XX wieku, a ich treść świadczy o tym, że Rosjanie nie dostrzegali zmian zachodzących w świecie.

Na kilkadziesiąt plansz natrafił szkolny woźny podczas porządkowania przepastnych piwnic szkoły przy ulicy Pionierów Ziemi Świdnickiej. – Odsunął szafę, za którą nigdy nie zaglądaliśmy i wtedy się wysypały jeden po drugim – opowiada dyrektor. – Cześć zniszczyły mole, ale większość jest w dobrym stanie.

Plakaty pochodzą z lat 80-tych XX wieku i maja charakter propagandowy. Przede wszystkim wymierzone są przeciwko USA, NATO, przeciwko programowi „gwiezdnych wojen” Ronalda Reagana. W zbiorze znajdują się także fotoreportaże z „życia” radzieckiej armii i sowieckiej partii komunistycznej i plakaty z wojny w Afganistanie. Podczas ferii w szkole natrafiono na jeszcze jeden zbiór. Podczas usuwania podestu w małej sali gimnastycznej znaleziono butelki po alkoholu,  opakowanie po „cigaretach” z gilzami i puste pudełko zapałek, listy i koperty napisane w języku rosyjskim, a także przepustka.

– Te ślady przeszłości na pewno nie przepadną, zwłaszcza plakaty – zapewnia dyrektor. – Znalezisko wpisuje się w obchodzony właśnie rok stulecia budynku naszej szkoły i jest jednym ze świadectw na bogatą jego historię. Plakaty na pewno pokażemy na specjalnej wystawie w Dniu Patrona, który będziemy obchodzić 21 marca. Oczywiście chętnie będziemy je udostępniać zainteresowanym muzeom, ale na co dzień pozostaną w archiwum szkoły – dodaje Robert Kaśków.

Przypomnijmy: miasto Świdnica wybudowało budynek obecnego I LO w 1912 r. z przeznaczeniem na żeńską szkołę średnią. W czasie II wojny wykwaterowano stąd uczniów i Niemcy urządzili szpital wojskowy. Tuż po wojnie obiekt przy ul. Pionierów 30 zajęli Rosjanie na Dom Oficera i korzystali z niego  aż do 1991 r. Świdnica była jednym z ważniejszych miejsc stacjonowania Armii Radzieckiej. Tutaj swoją siedzibę miała Północna Grupa Wojsk. W mieście mieszkał jedne z najsławniejszych generałów – Wiktor Dubynin.

asz/ zdjęcia I LO

Poprzedni artykułWarsztaty z fotografii aktu
Następny artykułKrew na walentynki [FOTO]