Strona główna Kultura Minister nie pożałował na zabytki

Minister nie pożałował na zabytki

5

Radość w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Świdnicy, powody do zadowolenia w Strzegomiu, Modliszowie i Witoszowie Dolnym. Minister kultury i dziedzictwa narodowego nie żałował środków na ratowanie zabytków w powiecie świdnickim, choć nie wszystkie wnioski o tegoroczną dotację przyniosły sukces.

Zdjęcie ze strony kosciolpokoju.pl

O pieniądze z ministerialnej puli na ratowanie zabytków walczyło kilka tysięcy parafii, instytucji i prywatnych właścicieli z całego kraju. Dotacje otrzyma niespełna jedna piąta z nich. Do podziału była kwota niemal identyczna jak w roku 2012 – około 80 milionów złotych.

Najwyżej ze wszystkich złożonych wniosków została oceniona aplikacja Parafii Ewangelicko-Augsburskiej ze Świdnicy na kolejny etap renowacji zabytkowego cmentarza z XVII wieku (300 tysięcy złotych). Ta sama parafia otrzymała także środki na gruntowną renowację XVII-wiecznego ołtarza w Kościele Pokoju (450 tysięcy złotych). – To dla nas ogromna radość – mówi proboszcz Waldemar Pytel. – Od wielu lat dotacje z ministerstwa kultury przyczyniają się do ratowania najcenniejszych zabytków z kompleksu placu Pokoju. To także największe środki, jakie w Polsce można pozyskać na renowacje.  Do tej pory dzięki ministerialnemu wsparciu uratowaliśmy dzwonnicę, udało się zmienić przestarzałą instalację elektryczną w Kościele Pokoju, a przed rokiem zostały odrestaurowane dwa cenne nagrobki, brama wjazdowa i ambona.

W 2013 roku w Kościele Pokoju odrestaurowany zostanie ołtarz. – Pozornie wygląda dobrze, ale konserwator, pracujący przy renowacji ambony nie zostawił wątpliwości, że stan jest fatalny. Pieniądze nie wystarczą na wszystko, co planowaliśmy, ale pozwolą wykonać najpilniejsze prace – dodaje ksiądz Pytel. Ołtarz  powstał z okazji setnej rocznicy kościoła w 1752 roku, zbudowany przez Gottfrieda Augusta Hoffinana i mistrza ciesielskiego Grunwaldu. Wystrój ołtarza w 1753 roku ukończył malarz świdnicki Johann Caspar Kolewe. Niewykluczone, że na konserwatorów będą czekały niespodzianki. Szczególnie ciekawi są, czy uda się dotrzeć do pierwotnej kolorystyki.

Ministerialne dotacje pozwolą także odrestaurować epitafia w elewacji bazyliki w Strzegomiu (150 tys. zł), dach kościoła pw. św. Barbary w Strzegomiu (350 tys. zł), dach i ściany kościoła pw. św. Bartłomieja w Modliszowie (200 tys. zł) oraz wieżę kościoła w Witoszowie Dolnym (100 tys. zł). Środków nie przyznano na konserwację zamknięcia nawy głównej i balustrad w katedrze świdnickiej, na renowacje kościoła w Strzelcach Świdnickich i na pałac w Stanowicach.

asz

Poprzedni artykułOkradli groby
Następny artykułJuniorki MKS-u powalczą o lepsze rozstawienie w Mistrzostwach Polski