Strona główna Konkursy Co to, gdzie to? Zagadka nr 29

Co to, gdzie to? Zagadka nr 29 [KONKURS]

0

Ani Świdnica, ani jej okolice nie mają dla Czytelników Swidnica24.pl żadnych tajemnic. Rozwiązania zagadki nr 28 nadesłało kilkadziesiąt osób i niemal wszystkim należą się słowa uznania za dociekliwość w poszukiwaniu źródeł informacji o zabytku, pokazanym na zdjęciu. Wyróżnić trzeba koniecznie stałą uczestniczkę konkursu, panią Renatę Łabę, która przygotowała bardzo ciekawą kompilację informacji z wielu źródeł. Zdecydowaliśmy, by nagrodzić panią Renatę dodatkowym zaproszeniem do kina Cinema 3D, jednak dziś zostanie zaprezentowana odpowiedź pana Marcina Kalenicza, który oczywiście również otrzymuje nagrodę – zaproszenie do świdnickiego Cinema 3D na dowolnie wybrany film.

Zanim jednak odpowiedź pana Marcina, przedstawiamy kolejną zagadkę.

Zagadka nr 29:

Ta rzeźba sporo się nawędrowała. Kogo przedstawia, jaka jest jej historia i w jakich miejscach była ustawiana?

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres [email protected] do soboty, 16 lutego, do godziny 12.00. W tytule proszę wpisać “Co to, gdzie to? Zagadka nr 29”, w treści odpowiedź na pytanie, imię i nazwisko, nr telefonu (do wiadomości Redakcji) oraz zgodę na publikację imienia i nazwiska. Pod odpowiedzią należy podać źródła, z jakich Państwo korzystali. Zwycięzca zostanie ogłoszony 16 lutego na portalu Swidnica24.pl. Także 16 lutego kolejna zagadka!

Odpowiedź pana Marcina Kalenicza na zagadkę nr 29:

Zdjęcie ukazuje kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Wierzbnej oraz fragment muru kamiennego biegnącego dookoła majątku kościelnego.

Obiekt pochodzi z XIII wieku. Został wzniesiony prawdopodobnie z fundacji możnego śląskiego rodu Wierzbnów, który posiadał patronat nad świątynią. Pierwotnie był to orientowany kościół romański, który prawdopodobnie posiadał wezwanie maryjne.
W 1347 roku biskup Henryk z Wierzbna przekazał patronat nad kościołem cystersom z Kamieńca Ząbkowickiego. Następnie w 1585 roku wykupili go wraz z całym lennem cystersi z Krzeszowa. W międzyczasie przeszedł on w 2 połowie XV wieku gruntowną restaurację i otrzymał nowy wystrój w stylu gotyckim. Do największego rozkwitu wierzbneńskiej świątyni przyczynili się jednak późniejsi krzeszowscy opaci: Bernhard Rosa, który utworzył tu w 1683 roku przeorat oraz opat Innozenz Fritsch, który rozbudował powstałe około 1696 roku skrzydło klasztorne w nowy barokowy kościół. Świątynia romańska została zachowana w całości, stając się niejako fasadą nowego kościoła (pełni ona m. in. funkcję kruchty oraz bocznych kaplic). Budowniczym barokowego kościoła był Christoph Köhler. Nowy kościół został konsekrowany w 1730 roku. Niestety, w 1784 roku z wyjątkiem pałacu i kościoła spłonął cały kompleks przeoratu, który obecnie znajduje się w ruinie.
Z 2 połowy XIX wieku pochodzą dwumanułowe, dwudziestogłosowe organy, wykonane przez wrocławską firmę Müller&Ackermann. W latach 1962-1969 kościół został gruntownie wyremontowany. Usunięto wówczas w budowli romańskiej XVIII-wieczną ścianę przedzielającą nawę, a także odkryto gotycką polichromię w prezbiterium. Teren przykościelny otoczony jest XVI-XIX-wiecznym murem o zmiennej wysokości, wzmocnionym niskimi zewnętrznymi przyporami z ostrołukową bramą od strony południowej. Drogę do dawnego ogrodu klasztornego (ob. do plebanii) od strony północnej zamyka murowana, bogata w detal (zwieńczenie w formie Oka Opatrzności, flankowane przez ozdobne wazony), neobarokowa brama z końca XIX wieku.

Opis kościoła podałem ze stron:
http://drogibaroku.org/mod/resource/view.php?id=51.
http://www.izba.centrum.zarow.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=3&Itemid=72

Poprzedni artykułPolonia nie sprostała Kuźni
Następny artykułZwycięstwo ŚKPR-u w Łodzi