Tegoroczny projekt arteterapii zajęciowej w Krzyżowej ma na celu wzmocnić aktywność osób niepełnosprawnych poprzez warsztaty muzyczne, teatralne i plastyczne, rozwijać ich niezależność i zaradności osobistą oraz zwiększyć świadomość społeczną na temat potrzeb i możliwości osób niepełnosprawnych.
Osoby niepełnosprawne z upośledzeniem intelektualnym i ruchowym z Polski i Niemiec będą miały okazję w międzynarodowym gronie sprawdzić swoje umiejętności artystyczne, poznać nowe możliwości wyrażania swoich emocji. Ważnym aspektem projektu jest także poznanie swoich rówieśników z sąsiedniego kraju, którzy borykają się z podobnym problemami. W ramach warsztatów arteterapii zajęciowej z zakresu plastyki, muzyki i teatru cieni uczestnicy będą mieli okazję dać upust swojej kreatywności oraz pracować nad twórczym myśleniem i wyobraźnią.
Wszystkie warsztaty prowadzone będą przez doświadczonych i wykwalifikowanych terapeutów oraz pracowników pedagogicznych MDSM z Krzyżowej, a jednym z nich jest koordynatorka projektu Adelajda Lebioda
-Podczas projektu osoby niepełnosprawne umacniają wiarę w samych siebie, stają się silniejsze, bardziej samodzielne i otwarte na nowe wyzwania. Dzięki zajęciom artystycznym – i oczywiście własnej woli – uczestnicy projektu intensywnie rozwijają swoje zdolności, odkrywając przy tym swoje umiejętności, których sami nie byli świadomi. Szeroki wachlarz warsztatów jest dla nich szansą poznania i wypróbowania nowej formy wyrażania swoich emocji oraz komunikacji z innymi –podkreśla Adelajda Lebioda, koordynatorka projektu.
Tematem przewodnim arteterapii zajęciowej są „cztery pory roku”. Podczas warsztatów muzycznych uczestnicy będą starali się ciałem interpretować muzykę wybitnego kompozytora i wirtuoza skrzypiec Antonio Vivaldiego. Natomiast podczas warsztatów plastycznych z masy solnej oraz papieru czerpanego powstaną dzieła, które posłużą jako scenografia teatru cieni.
Oprócz warsztatów artystycznych w programie nie zabraknie zajęć integracyjnych, sportowych, gier językowych, zabaw ruchowych oraz wycieczki do stadniny koni w Wałbrzychu. Dzięki takiej formie zajęć uczestnicy poszerzą swoje kontakty z rówieśnikami, zdobędą nowe doświadczenia i poznają okoliczną przyrodę.
Efekt tej tygodniowej pracy artystów będzie można zobaczyć podczas otwartego finału, który odbędzie się w MDSM Krzyżowa 22 lutego o godzinie 12:00.
W imieniu uczestników oraz organizatorów projektu wszystkich serdecznie zapraszamy!
Organizator projektu: Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego.
Wsparcie finansowe: Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Koordynator projektu: Adelajda Lebioda