Strona główna Wydarzenia Zwycięzca “Okiem Młodych” najlepszy na świecie

Zwycięzca “Okiem Młodych” najlepszy na świecie

0

W ubiegłym roku tryumfował w Świdnicy na Festiwalu Filmów Dokumentalnych “Okiem Młodych”, dziś jego film zwycięża na najbardziej prestiżowym festiwalu filmów krótkometrażowych – Sundance w Stanach Zjednoczonych. “Gwizdek” autorstwa Grzegorza Zaricznego,  goszczącego zaledwie przed tygodniem na pokazie specjalnym w Świdnicy, pokonał 8 tysięcy filmów.

Grzegorz Zariczny w Świdnicy

“Gwizdek” to historia sędziego piłkarskiego b-klasy w niewielkim polskim mieście, który na co dzień pracuje fizycznie – informuje portalfilmowy.pl. – Zrealizowany prostymi środkami dokumentalny portret wkraczającego w dorosłość mężczyzny, który w miarę posiadanych możliwości stara się popchnąć swoje życie do przodu niezwykle spodobał się jurorom amerykańskiego festiwalu w rywalizacji o nagrody pokonując dzieła uznanych twórców jak Michael Almereyda i Morgan Spurlock.

Film zwycięzcy Sundance i laureata wielu innych festiwali filmowych został zrealizowany przez Studio Munka. Grzegorz Zariczny o swojej pracy 16 stycznia opowiadał w świdnickiej sali teatralnej po projekcji “Gwizdka” i nie mniej ciekawego dokumentu – “Marysina Polana”. Przekonywał widzów, że pasjonujące historie dzieją się tuż obok nas, z dala od zgiełku wielkiego świata. Zachęcał, by przyjrzeć się własnemu miastu czy wsi i tam szukać tematów do filmu.  On sam w fascynujący, ciepły i serdeczny sposób pokazuje zwykłych ludzi, zwykłe życie.  Nie ma żadnych dialogów spoza obrazu, historie opowiadane są nieśpiesznie, a mimo to przykuwają uwagę widza i budzą emocje.