Śnieżnik, dlaczego warto tam przyjechać?
Śnieżnik stanowi kulminacyjne miejsce podczas zwiedzania Kotliny Kłodzkiej. Kotlina zawsze była uważana za najbardziej urokliwą część Dolnego Śląska. Warto poznać historię ziem należących do księżnej Marianny Orańskiej.
Zdjęcie za wikipedia, Petr Filippov
W trakcie wycieczki można przejść przez Jaskinię Niedźwiedzią, podziwiać Wodospad Wilczki a na koniec dnia odpocząć w przepięknym schronisku na alpejskiej hali Śnieżnika – drugim co do wysokości szczycie polskich Sudetów. W porównaniu z Karkonoszami szlaki w Masywie Śnieżnika nie są tak oblegane i skomercjalizowane.
W okolicy Śnieżnika znajduje się kolejny szczyt – Trójmorski Wierch. Na jego zboczach mają źródła rzeki stanowiące zlewiska trzech mórz: Bałtyckiego, Północnego oraz Czarnego. Można tam również wdrapać się na wieżę widokową, z której można podziwiać góry.
Masyw Śnieżnika i jego historia
Historia tych ziem nierozerwalnie łączy się z postacią księżnej Marianny Orańskiej, która rozwinęła gospodarczo biedne południe Ziemi Kłodzkiej. Za jej czasów powstały huta szkła w Stroniu Śląskim, kamieniołomy marmuru, liczne folwarki i farmy zwierzęce na halach górskich, oparte na wzorach alpejskich oraz stawy rybne.
Opowieści o Marii Śnieżnej sięgają poł. XVIII w. Zgodnie z powiedzeniem „nie od razu Rzym zbudowano”, mieszkaniec Wilkanowa odbył pielgrzymkę do Mariazell w Austrii. Przyniósł ze sobą kopię tamtejszej Matki Boskiej. Zanim mieszkańcy zbudowali skromną kapliczkę, figurka wisiała przybita do drzewa. Przełomowym wydarzeniem było pierwsze cudowne uzdrowienie. Syn jednego z okolicznych mieszkańców, po wpadnięciu do rowu z wapnem stracił wzrok. Po modlitwach rodziców do Marii Śnieżnej stał się cud. Chłopiec odzyskał wzrok a mieszkańcy w hołdzie dla Matki Boskiej postawili na szczycie Iglicznej kościół, który szybko stał się sławnym sanktuarium.
Co można robić w okolicy Śnieżnika?
- Zamoczyć nogę w wodach, płynących do trzech mórz.
- Przejść z jaskini poprzez wodospad aż po alpejskie hale Śnieżnika.
- Oddać hołd Marii Śnieżnej w sanktuarium na Iglicznej.
- Szusować na zboczach Czarnej Góry.
- Zobaczyć wschód i zachód słońca, zatrzymując się w jednym ze sztandarowych schronisk sudeckich – „Na Śnieżniku” im. Zbigniewa Fastnachta.
- Zapomnieć się na chwilę w bajkowym świecie Międzygórza.
- Zdobyć drugi co do wysokości szczyt polskich Sudetów (1425 m n.p.m.).
- Odpocząć od obleganych karkonoskich szlaków.
- Zbierać jagody, grzyby i minerały.
- Poznać bogaty świat roślinny i zwierzęcy Sudetów.
Czego nie wolno pominąć w okolicy Śnieżnika?
- Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie.
- Wieży widokowej na Czarnej Górze.
- Ogrodu Bajek w Międzygórzu i Wodospadu Wilczki (23 m wysokości).
Atrakcje i ciekawe miejsca w pobliżu
- Rezerwat Puszcza Śnieżnej Białki – chroniony prastary las sudecki: buczyna górska z domieszką świerków; niektóre okazy mają 200 lat.
- Jaskinia Radochowska – już w XVIII w. była celem wycieczek kuracjuszy z Lądka Zdroju.
- Kalwaria na Cierniaku.
- Rezerwat Nowa Morawa – bogactwo fauny i flory; chroniona buczyna górska; daniele, jelenie, dziki, lisy, borsuki, krety, salamandra plamista, traszki, padalce, gniewosz plamisty oraz żmija zygzakowata.
- Długopole Zdrój – uzdrowisko o specyficznym mikroklimacie oraz tunelem kolejowym o długości 360 m.
- Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej – zbiory z wszelkiego rodzaju etykietami zapałczanymi oraz innymi przedmiotami do rozpalania ognia: zapalniczkami, lampami czy krzesiwami.