Strona główna Kultura Szlaban na współpracę z Galerią Świdnicką?

Szlaban na współpracę z Galerią Świdnicką?

97

– Kilka dni temu dotarła do mnie informacja, że Prezydent Świdnicy wydał polecenie zabraniające uczestnictwa szkół w imprezach organizowanych w Galerii Świdnickiej. Sądziłem, że to tylko brzydka plotka (…) A jednak informacja jest prawdziwa! Okazuje się, że zastępca prezydenta zakazał wszelkiej działalności w „Galerii Świdnickiej” wszystkim placówkom szkolnym, kulturalnym, oświatowym i sportowo-rekreacyjnym należącym do miasta – alarmuje na swoim blogu świdnicki radny SLD, Janusz Solecki. Co i komu zakazał zastępca prezydenta? Co na to Galeria Świdnicka?

Praktycznie natychmiast po otwarciu w marcu 2012 roku galeria zaprosiła do współpracy szkoły, zespoły taneczne, instytucje, stowarzyszenia. Praktycznie co tydzień w obiekcie organizowane są najróżniejszego rodzaju akcje – od koncertów, przez zbiórki, pobór krwi po kiermasze.  Dotarliśmy do elektronicznego listu, który 15 stycznia zastępca prezydenta Waldemar Skórski wysłał do wszystkich podległych miastu placówek oświatowych, kulturalnych i sportowych. Przypomina w nim dyrektorom o zakazie współpracy z Galerią Świdnicką na jakiejkolwiek niwie, łącznie z udziałem w akcjach organizowanych przez stowarzyszenia. Wskazuje jako jedynie słuszne korzystanie z obiektów należących do miasta i pisze: ” Nie deprecjonujmy naszej działalności i nie sprowadzajmy jej do roli dodatku w promocji odzieży”.

Takie postawienie sprawy jest zaskakujące, bowiem władze miasta od początku aktywnie wspierały inwestycję firmy Rank Progress jako miejsce pracy dla wielu świdniczan, uczestnicząc w uroczystości wkopania kamienia węgielnego czy otwarcia. Wspólnie z działającym w galerii kinem Cinema 3D został zorganizowany ubiegłoroczny Festiwal Reżyserii Filmowej.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, że w mieście powstała Galeria Świdnicka. Wielkopowierzchniowy kompleks z siecią sklepów, restauracji, a przede wszystkim kinem to inwestycja długo wyczekiwana przez mieszkańców naszego miasta, której mocno kibicowaliśmy i wspieraliśmy jej realizację. Korespondencja  skierowana przez Wiceprezydenta Waldemara Skórskiego do jednostek miejskich miała charakter wewnętrzny. Nie stanowiła oficjalnego zakazu miasta w kontekście współpracy z obiektem handlowym. Co więcej nie ma charakteru stanowiska władz miasta wobec takiej współpracy. Miała jedynie prowokować do dyskusji na temat dalszych zasad i formuły współpracy z obiektem, a przy okazji zwrócić uwagę na działania mające na celu aktywizację i ożywienie świdnickiego Rynku i Śródmieścia – w oficjalnym stanowisku Urzędu Miejskiego pisze Monika Żmijewska, asystentka prezydenta. –  Do tej pory wspólnie z Galerią Świdnicką z sukcesem realizowaliśmy wiele akcji i wydarzeń kulturalnych skierowanych do naszych mieszkańców. Dla przykładu warto wspomnieć wydarzenia w ramach Świdnickiej Kolędy czy Festiwalu Reżyserii Filmowej. Taką współpracę będziemy chcieli prowadzić także w tym roku. O współpracy rozmawiamy na bieżąco, dlatego m. in. w najbliższych dniach zaplanowano spotkanie z Dyrektorem Galerii Świdnickiej oraz Wiceprezesem Cinema 3D. To spotkanie będzie dobrą okazją również do wyjaśnienia wszelkich niejasności i nieprawdziwych wersji zdarzeń, jakie pojawiły się po upublicznieniu wewnętrznej korespondencji mailowej. Jesteśmy za tym, by wszelkie sprawy wyjaśniać w sposób bezpośredni.

– Nam z miastem od wbicia łopaty w ziemię współpracuje się znakomicie. Galeria Świdnicka wpisała się w krajobraz kulturalny miasta tak jak inne instytucje. Za nami wiele wspólnych imprez i wiele przed nami. Nie otrzymaliśmy żadnej informacji o jakimkolwiek zakazie, więc nas ta sprawa nie dotyczy i nie zamierzamy jej komentować – ucina Halina Wyborska, dyrektor PR w firmie Rank Progress.

asz

 

 

Poprzedni artykułOszust udaje urzędnika
Następny artykułWicemistrz Polski z Jaworzyny Śląskiej!