Strona główna Temat dnia Wiadukt do przebudowy

Wiadukt do przebudowy

35

Jeszcze w tym roku zostanie przebudowany wiadukt na styku ulic Sprzymierzeńców i Polna Droga w Świdnicy. Trwają przygotowania do przetargu, który ma wyłonić wykonawcę. Miasto pozyskało pierwsze środki na realizację inwestycji, co prawda nie w pełnej wysokości, ale mimo to plan ma być realizowany.

Przejazd pod niskim i wąskim wiaduktem od lat wskazywany jest jako jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc w Świdnicy. Właśnie tędy przechodzą spacerowicze nad zalew Witoszówka. Nie mają chodnika, brakuje tez ścieżki rowerowej. W wąskim prześwicie nie ma szans na to, by wyminęły się dwa samochody. – Gotowy jest już projekt, który zakłada kompleksową przebudowę – mówi Stefan Augustyn, rzecznik prasowy UM w Świdnicy. – Zakłada on nie tylko całkowitą przebudowę wiaduktu i poszerzenie drogi, ale również budowę bezpiecznych chodników i ścieżki rowerowej.

Całkowity koszt inwestycji to ok. 5 milionów złotych. Świdnica starała się od dłuższego czasu o pozyskanie dofinansowania z dwóch źródeł – środków unijnych i Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, czyli tzw. schetynówek. W tym pierwszym przypadku projekt znalazł się na liście rezerwowej. Większe szanse są na pozyskanie pieniędzy ze schetynówek. Urząd Wojewódzki we Wrocławiu rozdzielił już środki na ten rok, przyznając Świdnicy tylko część kwoty. Na razie zagwarantowane jest niespełna 697 tysięcy złotych. – Mamy nadzieję, że z oszczędności poprzetargowych uda się pozyskać cała kwotę – mówi rzecznik. – Takie doświadczenia mamy z przebudowy ulicy Śląskiej, na którą początkowo także było mniej pieniędzy, a ostatecznie dostaliśmy wszystko, o co wnioskowaliśmy.

W przeważającej części inwestycja będzie jednak finansowana z budżetu miasta.

asz

Poprzedni artykułPodsumowanie halowego weekendu
Następny artykułWywiad z Andrzejem Brygierem, nowym nabytkiem ŚKPR-u