Strona główna Temat dnia Monitor zamiast zeszytu

Monitor zamiast zeszytu

4

Są w gronie 400 wybranych szkół w Polsce i 20 w województwie. Uczniowie SP w Mokrzeszowie zamienili długopisy na klawiatury i pokazują, że cyfrowa rewolucja to dla nich bułka z masłem. Wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek wraz ze starszym wizytatorem Markiem Sieczką otworzyli pierwszą w gminie Świdnica  Cyfrową Szkołę.

 

Głównymi bohaterami tego dnia byli sami uczniowie. Zaprezentowali przybyłym gościom film, którego byli  pomysłodawcami i współtwórcami oraz sprzęt i możliwości jego wykorzystania w rzeczywistości szkolnej. Pokazano m.in. funkcje i narzędzia tablicy interaktywnej,  użycie wizualizera, działanie komputerów uczniowskich i programu e-klasa. Zebrani goście złożyli swoje wpisy na tablicy interaktywnej w Cyfrowej Księdze Gości.  – Wydawałoby się, że małe dzieci będą miały problem z adaptacją nowoczesnej technologii. Nic bardziej mylnego. Okazuje się, że uczniowie gminnej placówki oświatowej żywo i dynamicznie korzystają z nowoczesnych możliwości i technologii. Mam nadzieję, że doskonale wykorzystają tą szansę, która pozwoli im być nowoczesnymi, młodymi Polakami  – mówiła wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek.

Podczas przeprowadzonych zajęć każdy uczeń miał do dyspozycji laptop, na którym musiał się zalogować w taki sposób, aby był „widoczny” na ekranie komputera nauczycielskiego. Tego typu nowość umożliwia odpowiedni program, który został zainstalowany w komputerze prowadzącego zajęcia. Dzięki niemu nauczyciel dysponuje podglądem na to, co widnieje na ekranie uczniowskiego komputera. Ma możliwość sprawdzania i dokonywania korekt w pracach podopiecznych.

 Na sprzęt oraz wyposażenie  Szkoła Podstawowa Mokrzeszowie otrzymała w formie dotacji kwotę 87,5 tys. zł, a wkład własny gminy stanowił 21,9 tys. zł (80% – dotacji celowej z budżetu państwa i 20% wkładu własnego). Placówka wzbogaciła się dzięki temu projektowi o 20 laptopów uczniowskich i 5 nauczycielskich z pełnym oprogramowaniem, w tym antykradzieżowym, 3   tablice interaktywne z projektorami, 2 projektory multimedialne oraz sprzęt pozwalający na bezprzewodowy dostęp do internetu na terenie całego budynku.

 Szkoła Podstawowa w Mokrzeszowie znalazła się wśród 400 szkół w Polsce i 20 w województwie dolnośląskim zakwalifikowanych do pilotażowego „Rządowego programu rozwijania kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych – Cyfrowa szkoła”. Na 3507 placówek które złożyły wnioski, tylko 20 szkół w woj. dolnośląskim może mówić o szczęściu, a wśród nich właśnie Szkoła Podstawowa w Mokrzeszowie – informuje Janusz Waligóra, rzecznik prasowy UG Świdnica.


Poprzedni artykułWyśpiewali statuetki aniołów
Następny artykułPoszukiwania Piotra trwają