Strona główna Wydarzenia Strzegom Inwestycja za 20 milionów

Inwestycja za 20 milionów

5

Danish Malting Group Polska zwiększa inwestycje w Słodowni Strzegom. Dzięki nim do połowy 2013 roku powstanie jedna z największych baz magazynowych jęczmienia na Dolnym Śląsku, o pojemności prawie 60 tys. ton. Tym samym łączna wartość wydatków poniesionych przez duńskiego inwestora na rozbudowę bazy magazynowej w Strzegomiu zamknie się kwotą ponad 20 mln zł.

W listopadzie 2012 r. na terenie Słodowni wyrosło 6 nowych silosów, każdy o pojemności ok. 2,5 tys. ton. Zbiorniki są wyposażone w indywidualny system wentylacji oraz urządzenia do stałego pomiaru temperatury. Dodatkowo powstały też nowe magazyny na słody specjalne (kolorowe, ekologiczny, koszerny) o pojemności 1 tys. ton.

 Dzięki rozbudowie bazy magazynowej Słodownia Strzegom, specjalizująca się w produkcji tzw. słodów kolorowych, wykorzystywanych głównie do produkcji piw ciemnych, jest obecnie w stanie zgromadzić jednorazowo 40 tys. ton jęczmienia, czyli ponad 10 razy więcej niż 8 lat temu, kiedy zakład przejmowała duńska grupa słodownicza DMG. W chwili prywatyzacji słodownia dysponowała bowiem silosami o pojemności 4 tys. ton, jednak dla jęczmienia browarnego wykorzystywano jedynie ok. 2 tys. ton.  Grupa DMG podjęła decyzję o kolejnej inwestycji – w 2013 roku na terenie strzegomskiej słodowni pojawi się identyczna bateria sześciu zbiorników, w efekcie czego jeszcze przed przyszłorocznym sezonem skupu jęczmienia, rozpoczynającym się w lipcu, DMG Polska będzie dysponować jedną z największych na Dolnym Śląsku baz magazynowych zboża.

Danish Malting Group Polska jest częścią największej duńskiej grupy słodowniczej DMG A/S, do której w Polsce należą Słodownia Sierpc oraz Słodownia Strzegom. Głównymi dostawcami słodowni są producenci rolni z Dolnego Śląska – ponad 80% dostaw. Wśród nich są dostawcy z gminy Strzegom.

Monika A. Marszycka/ Grażyna Kuczer

opr. red.

Foto: DMG Polska/Słodownia Strzegom

 

 


 

Poprzedni artykułWicemistrz Polski z Jaworzyny Śląskiej!
Następny artykułSparingowe derby Świdnicy