Strona główna Temat dnia Dwa tygodnie laby

Dwa tygodnie laby

1

Dzieci i młodzież z Dolnego Śląska właśnie oficjalnie rozpoczynają ferie. Czy będą się nudzić, a może atrakcji nie zabraknie? Co przygotowały miasta i gminy w powiecie świdnickim? Warto sprawdzić.

Świdnica

Świdnickie szkoły podstawowe oraz gimnazja nr 2 i nr 4, które prowadzi miasto na ferie zimowe w dn. 28.01-10.02 przygotowały bezpłatne dla uczniów zajęcia rekreacyjno-sportowe: rozgrywki i zabawy sportowe, wycieczki, wyjścia na lodowisko/basen itp. Zajęcia będą organizowane z wykorzystaniem możliwości kadrowych, lokalowych i sprzętowych poszczególnych jednostek oświatowych.

***

Młodzieżowy Dom Kultury będzie realizował planowe zajęcia stałe  w godzinach popołudniowych, a także bezpłatne, ogólnodostępne zajęcia dla dzieci i młodzieży realizowane w większości w godzinach przedpołudniowych, w tym: warsztaty modelarskie, ceramiczne, zawody modeli balonów na ogrzane powietrze, komputerowy turniej gier strategicznych, turniej szachowy oraz dwa wyjazdy do Andrzejówki (lub w zależności od pogody – zamiennie inna wycieczka).

Prócz tego zorganizowane zostaną dwa turnusy półkolonii (5 dniowe, odpłatne dla uczestników) – koszt 200 zł za jeden tydzień i 400 zł za dwa tygodnie. Uczestnicy półkolonii będą realizowali atrakcyjny program, w tym wycieczki, mają zapewnione wyżywienie – obiad.

www.mdk.swidnica.pl

***

Świdnicki Ośrodek Kultury przygotował specjalną ofertę. Dzieci i młodzież będą mogły wybierać w szerokiej ofercie warsztatów, spektakli i koncertów. Znajdą się też ciekawe imprezy dla nieco starszych.

28 stycznia-1 lutego – Warsztaty rzeźbiarskie w pracowni plastycznej przy Teatrze Miejskim (dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych; ilość miejsc – 10 osób), prowadzi artysta plastyk Patryk Nieczarowski.

Warsztaty rzeźbiarskie. Zajęcia polegać będą na wykonywaniu (5 godzin dziennie przez 5 dni) płaskorzeźby oraz kompozycji pełnoplastycznej począwszy od szkiców, modelowania w glinie, aż do wykonania odlewów gipsowych.

Wpisowe: 20 zł od uczestnika.

Zapisy prowadzi Robert Kukla tel. 74 851-56-54 lub 506 859 759, email: [email protected] lub osobiście w Świdnickim Ośrodku Kultury, Rynek 43, pok. 25.

Ilość miejsc ograniczona.

28 stycznia-1 lutego – Warsztaty pisania kryminałów (dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych – ilość miejsc 10 osób), prowadzi Wojciech Koryciński, wpisowe 20 zł, czas trwania godz. 9.00-15.00.

Miejsce: Klub Bolko, pl. Grunwaldzki 11

Zgłoszenia i informacje: Halina Szymańska, tel. 74 851-56-53, email: [email protected].

Wojciech Koryciński – nauczyciel języka polskiego w I LO im. Jana Kasprowicza w Świdnicy, pomysłodawca i współorganizator Świdnickich Śród Literackich, doktorant Uniwersytetu Wrocławskiego, autor wielu artykułów o tematyce literaturoznawczej, członek Stowarzyszenia „Chiazm”. W 2010 r. debiutował powieścią kryminalną „Tajemnice ulicy Pańskiej”. Otrzymał za nią nominację do prestiżowej nagrody „Warto”, przyznawanej przez miasto Wrocław i „Gazetę Wyborczą” oraz został uhonorowany przez Prezydenta Miasta Świdnicy, Wojciecha Murdzka, Nagrodą w Dziedzinie Kultury w 2011 r.

4-8 lutego – Warsztaty „papierowej wikliny” (dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, ilość miejsc do 20 osób), prowadzi Anna Stupecka, wpisowe 20 zł.

Zgłoszenia i informacje: Robert Kukla – [email protected], tel. 74 851-56-54.

Gmina Świdnica

Od poniedziałku, 28 stycznia w hali w Witoszowie Dolnym organizowane będą turnieje, gry i zabawy sportowe, których uczestnikami będą zarówno uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz świetlic środowiskowych. Sportowe zmagania potrwają do 6 lutego 2013 r. w godz. 9.30-13.00 w halach w Witoszowie Dolnym, Pszennie oraz Lutomi Dolnej – informuje Janusz Waligóra, rzecznik prasowy UG Świdnica.

Po raz czwarty uczestnicy świetlic środowiskowych będą mieli okazję spędzić tygodniowy pobyt w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Lubachowie. Tym razem szansę na 7 dniowy wyjazd poza miejsce swojego zamieszkania otrzymała 20 osobowa grupa dzieci z Komorowa wraz z opiekunami. Organizatorzy wyjazdu zagwarantowali uczestnikom pełne wyżywienie, zakwaterowanie, a także wycieczki krajoznawcze. Pobyt zostanie sfinansowany ze środków Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy.

Nowością w tym roku będą warsztaty wokalne realizowane w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Lubachowie w dniach 28.01.2013r. – 01.02.2013r.  Zajęcia dla 30-to osobowej grupy poprowadzą Tadeusz Szarwaryn, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Kopernika w Pszennie – kompozytor, autor tekstów, Dariusz Jaros, nauczyciel muzyki w Szkole Podstawowej i Gimnazjum im. U. Europejskiej w Lutomi i Mateusz Gancarczyk – wokalista, student inżynierii dźwięku, laureat telewizyjnego programu „Szansa na sukces”.

Planowane jest również wydanie płyty z nagraniami autorskich piosenek Tadeusza Szarwaryna i Dariusza Jarosa w wykonaniu dzieci i młodzieży, zarejestrowanych  w trakcie  warsztatów przy wykorzystaniu Gminnego Studia Nagrań.

Świebodzice

W tym roku głównym organizatorem atrakcji na ferie jest Ośrodek Sportu i Rekreacji, który przygotował ofertę dla trzech grup wiekowych. Dla wszystkich świebodzickich uczniów przez 2 tygodnie od 9.00 do 14.00 wstęp do aquaparku tylko za 2 zł. Będą również zajęcia w hali sportowej, na siłowni i w kręgielni. Szczegóły TU

Strzegom

Zdecydowanie sportowy charakter będą miały także ferie w Strzegomiu, przygotowane przez tamtejszy OSiR. Harmonogram zajęć został podzielony na dwa bloki

I tydzień: 28.01 – 01.02

 • 8:00-10:00 drzwi otwarte na hali sportowej, bezpłatny wstęp dla dzieci i młodzieży, zajęcia sportowe – gry i zabawy pod okiem naszych instruktorów sportu
 • 10:00-14:00 zajęcia dla grup zorganizowanych, stowarzyszeń i zwiazków sportowych – rezerwacje.
 • 14:00 – 22:00 zajęcia sportowe zgodnie z harmonogramem

II tydzień: 04.02 – 08.02

 • 8:00 – 10:00 drzwi otwarte na hali sportowej, bezpłatny wstęp dla wszystkich, zajęcia sportowe – gry i zabawy pod okiem  instruktorów sportu.
 • 10:00 – 14:00 zawody rekreacyjno-sportowe dla dzieci i młodzieży oraz drużyn podwórkowych:
 • 04.02 – poniedziałek: turniej siatkówki (rezerwacja Gimnazjum nr 1)
 • 05.02 – wtorek: turniej siatkówki drużyn podwórkowych
 • 06.02 – środa: turniej tenisa stołowego indywidualny i drużyn podwórkowych
 • 07.02 – czwartek: turniej piłki nożnej halowej dla drużyn podwórkowych
 • 08.02 – piątek: turniej koszykówki drużyn podwórkowych
 • 14:00 – 22:00 zajęcia sportowe zgodnie z harmonogramem

Podczas wszystkich zajęć na hali sportowej obowiązuje obuwie zmienne, będzie można skorzystać z szatni, prosimy też o pilnowanie lub nieprzynoszenie ze sobą wartościowych rzeczy tj. tel. komórkowych, dokumentów czy pieniędzy, gdyż OSiR nie odpowiada za rzeczy osobiste skradzione lub zgubione.

Podczas ferii zimowych lodowisko jest otwarte w tych samych godzinach co normalnie, tj. pn-pt 8:00-20:00 i so-na 10:00-21:00. Od pn-pt w godzinach od 8:00 – 15:00, w zależności od dnia, mogą pojawić się rezerwacje lodowiska, które do nas na bieżąco napływają.

Żarów

Gminne Centrum Kultury i Sportu

 • 28 stycznia (poniedziałek):
  • turniej chińczyka (godz. 10:00),
  • rytmika dla początkujących (godz. 13:00)
 • 29 stycznia (wtorek):
  • zajęcia plastyczne (godz. 10:00),
  • turniej tenisa stołowego (godz. 11.30)
 • 30 stycznia (środa):
  • zajęcia ceramiczne (godz. 10:00)
 • 31 stycznia (czwartek):
  • turniej szachowy (godz. 10:00)
 • 1 lutego (piątek):
  • turniej w unihokeja (godz. 10:00)
 • 4 lutego (poniedziałek):
  • turniej warcabowy (godz. 10:00)
 • 5 lutego (wtorek):
  • zajęcia plastyczne (godz. 10:00)
 • 6 lutego (środa):
  • turniej drużyn podwórkowych w piłkę nożną (godz.10:00)
 • 7 lutego (czwartek):
  • zajęcia ceramiczne (godz. 10:00)
 • 8 lutego (piątek):
  • turniej powiatowy halowej piłki nożnej chłopców do lat 13 (godz. 10:00)

Więcej informacji: http://centrum.zarow.pl/index.php/zimowe-ferie-2013

Biblioteka

– Mamy nadzieję, że dzieci na nudę narzekać nie będą. Program zimowych ferii został tak dopracowany, aby najmłodsi mieszkańcy gminy Żarów spędzili ten czas aktywnie i twórczo – wyjaśnia dyrektor żarowskiej biblioteki Stanisława Biernacka.

W ramach zimowych ferii żarowska biblioteka zaprasza na:

 • zajęcia plastyczne z wykorzystaniem technik malarskich oraz technik zdobienia z papieru,
 • konkursy z nagrodami: Bezpieczne zabawy na śniegu oraz Najaktywniejszy uczestnik ferii zimowych,
 • zabawy z chustą animacyjną Klanzy,
 • wideotekę młodego człowieka, w ramach której wyświetlane będą bajki i filmy na dużym ekranie,
 • lekcje biblioteczne Bezpieczny internet w bibliotece,
 • gry planszowe, zabawy ruchowe oraz integracyjne, kalambury

Ofertę przygotowały także sołectwa z gminy Żarów i stowarzyszenia. Więcej informacji TU

Dobromierz

Pierwszy dzień ferii rozpoczynamy od wyjazdu do kina na seans „Strażnicy Marzeń” do Cinema City w Wałbrzychu.

Kolejny wyjazd 4 lutego to propozycja spędzenia wolnego czasu na kręglach w hotelu Maria w Wałbrzychu. 5 lutego w Dobromierzu oraz w Roztoce odbędą się spektakle przygotowane przez krakowskich aktorów z Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska”, którzy w barwny i zabawny sposób wyjaśnią dzieciom, co kryje się pod tytułem „Małe co nieco tygryska”. Oprócz tego dla dzieci przygotowana została oferta zaję plastycznych, tanecznych, sportowych na świetlicach wiejskich.

Nowością są tzw. piątki dla młodzieży, które od 1 lutego organizowane będą w świetlicy wiejskiej w Roztoce w formie zajęć rekreacyjno-sportowych (m.in. gra w tenisa stołowego, bilard).Tegoroczna oferta zajęć oraz atrakcji dla dzieci i młodzieży podczas ferii to efekt współpracy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Dobromierzu. Bieżące informacje można uzyskać w GOKSiR pod nr tel. 74 85 86 159. Więcej informacji TU

Jaworzyna Śląska

Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna zaprasza dzieci i młodzież na specjalne zajęcia. Codziennie od poniedziałku do piątku, od 9:00 do 12:00 zapraszamy dzieci od szóstego roku życia do udziału w cyklu zajęć, podczas których dzieci będą mogły spędzić czas pod okiem naszych instruktorów, przy okazji nabywając i doskonaląc umiejętności artystyczne. Nie zabraknie także świetnej zabawy: na biorących udział w zajęciach czekają gry i konkursy z nagrodami.

Na zakończenie ferii zimowych, dla dzieci które regularnie będą brały udział w zajęciach, planowane są warsztaty teatru lalek, prowadzone przez Panią Bożenę Oleszkiewicz, aktorkę z wałbrzyskiego Teatru Lalek „Bajka”. W wyniku warsztatów dzieci stworzą własną adaptację bajki „Kopciuszek”.
Biblioteka Publiczna w tym roku przystąpiła do programu Centrum Edukacji Obywatelskiej „Ferie z Filmem”, w ramach którego podczas zimowej przerwy szkolnej będą emitowane filmy dla dzieci. Codziennie po godzinie 12:00 odbywać się będą także zajęcia pod nazwą „Ferie w mieście”. Zapisy na zajęcia przyjmowane są w Oddziale Dziecięcym Biblioteki (dzieci w wieku szkolnym).
Udział we wszystkich zajęciach podczas ferii zimowych jest bezpłatny, jednak ilość wolnych miejsc jest ograniczona. Rodzice i opiekunowie dzieci, które chcą uczestniczyć w zajęciach proszeni są o kontakt z Sekretariatem SOKiBP i złożeniem oświadczenia (zgoda na uczęszczanie na zajęcia).

Poprzedni artykułNicpoń w FADO: Czekoladowe fondante [VIDEO]
Następny artykułPrawie 50 pijanych kierowców