Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica Cyfrowa rewolucja

Cyfrowa rewolucja

1

E-nauczyciel, e-szkoła, e-podręczniki. Cyfrowa szkoła to pierwszy krok do rewolucji w systemie nauczania, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. 23 stycznia br. o godz. 12.00 uczniowie Szkoły Podstawowej w Mokrzeszowie zaprezentują swoje dotychczasowe osiągnięcia przy wykorzystaniu tablic interaktywnych, wizualizerów, laptopów i e-booków – informuje Janusz Waligóra, rzecznik prasowy Urzędu Gminy w Świdnicy.

Szkoła Podstawowa w Mokrzeszowie znalazła się wśród 400 szkół w Polsce i 20 w województwie dolnośląskim zakwalifikowanych do pilotażowego „Rządowego programu rozwijania kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych – Cyfrowa szkoła”. Wnioski złożyło aż 3507 publicznych szkół podstawowych uprawnionych do tego typu dofinansowania. Ale tylko 20 placówek oświatowych w woj. dolnośląskim może mówić o szczęściu, a wśród nich właśnie szkoła w Mokrzeszowie.

Program opiera się na założeniu, że jednym z zasadniczych zadań współczesnej szkoły jest przygotowanie uczniów do życia w społeczeństwie informacyjnym, co oznacza, że powinni oni w szkole nabyć umiejętności posługiwania się TIK w procesie uczenia. Zadanie to ma być realizowane przez nauczycieli, którzy potrafią świadomie i umiejętnie wykorzystywać technologie informacyjno-komunikacyjne w edukacji. Szkoła Podstawowa w Mokrzeszowie w ramach tego programu zakupiła m.in. 20 laptopów uczniowskich i 5 nauczycielskich z pełnym oprogramowaniem, w tym antykradzieżowym, 3   tablice interaktywne z projektorami, 2 projektory multimedialne oraz sprzęt pozwalający na bezprzewodowy dostęp do Internetu na terenie całego budynku. Program będzie realizowany do 31 sierpnia 2013 r.– mówi Małgorzata Urbanek, dyrektor szkoły.

Co to jest cyfrowa szkoła? To taka szkoła, w której uczniowie świadomie korzystają z nowoczesnych zdobyczy komputerowych technologii, gdzie nauczyciele są profesjonalnie przygotowani aby przy wykorzystaniu nowoczesnych.

Cyfrowa szkoła nie zastąpi od razu tradycyjnych podręczników, ale w wielu sytuacjach prowadzący zajęcia nauczyciele korzystają z elektronicznych e-booków. Każdy uczeń ma do dyspozycji komputer przenośny i może po zakończeniu zajęć,  w bibliotece szkolnej z nich skorzystać – dodaje dyrektor Szkoły Podstawowej w Mokrzeszowie.

Program Cyfrowa Szkoła, to milowy krok w rozwoju edukacji młodego pokolenia. To zastąpienie tradycyjnej tablicy i kredy – nowoczesnymi multimediami. Pośrednio rzeczywistość wymusza na nas stosowanie nowych technologii. Dlatego trzeba uczyć młodych ludzi innych sposobów pozyskiwania wiedzy. Wierzę, że program przyspieszy proces unowocześniania polskiej szkoły. Należy jednak pamiętać aby nowe zdobycze techniki nie przesłoniły tego, co najważniejsze: nauczania i wychowania – mówi wójt gminy Teresa Mazurek.

Poprzedni artykułBeata Kempa w Świdnicy
Następny artykułModlitwy o jedność chrześcijan