Strona główna Bez kategorii Co to, gdzie to? Zagadka nr 25

Co to, gdzie to? Zagadka nr 25 [KONKURS]

0

Ubiegłotygodniowa zagadka sprawiła Czytelnikom Swidnica24.pl nie lada kłopot. Co prawda uczestnicy zabawy wskazali poprawnie, gdzie znajduje się pokazany na zdjęciu kartusz, jednak nikt nie przytoczył historii z nim związanej. W związku z tym nagroda przechodzi na ten tydzień i osoba, która odpowie na dzisiejsze pytanie, otrzyma dwa zaproszenia na dowolnie wybrany film do kina Cinema 3D w Świdnicy. Odpowiedź na zagadkę nr 24 przytoczymy za „Świdnica.Przewodnik”. Najpierw jednak kolejne pytanie.

Zagadka nr 25:

Mamy nadzieję, że tym razem będzie prościej. Ta niewielka postać jeszcze kilka lat temu wyglądała znacznie lepiej. Jaką nazwę nosi, gdzie się znajduje i jaka historia wiąże się z miejscem, gdzie została umieszczona? Podwójna nagroda czeka na osobę, która udzieli najpełniejszej odpowiedzi.

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres [email protected]widnica24.pl do soboty, 19 stycznia, do godziny 12.00. W tytule proszę wpisać “Co to, gdzie to? Zagadka nr 25”, w treści odpowiedź na pytanie, imię i nazwisko, nr telefonu (do wiadomości Redakcji) oraz zgodę na publikację imienia i nazwiska. Pod odpowiedzią należy podać źródła, z jakich Państwo korzystali. Zwycięzca zostanie ogłoszony 19 stycznia na portalu Swidnica24.pl. Także 19 stycznia kolejna zagadka!

Odpowiedź na zagadkę nr 24:

Pokazany na zdjęciu kartusz znajduje się na kamienicy pod adresem Rynek 14. Na XX-wiecznej, skromnej elewacji budynku widoczny jest kartusz herbowy z datą 1572.

Jest to herb świdnickiej rodziny Patrycjuszowskiej von Teuber. Czterokrotny consul (burmistrz) Świdnicy Baltasar Teuber odziedziczył ten dom po swoim teściu senatorze (rajcy) Davidzie Kriegu. Gołąb w herbie nawiązuje do nazwiska tej rodziny (niem. die Taube=gołab).

Za „Świdnica.Przewodnik” autorstwa Sobiesława Nowotnego i Wiesława Rośkowicza, wydanego nakładem Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

Poprzedni artykułOSiR przypomina o Biegu Noworocznym
Następny artykułProwadziły 2:0, przegrały 2:3