Strona główna Wydarzenia Świebodzice Zabytkowe ogrodzenie naprawione

Zabytkowe ogrodzenie naprawione

0

I etap prac przy renowacji i rekonstrukcji zabytkowego płotu, otaczającego dom Gustava Beckera w Świebodzicach, dobiegł końca. Ogrodzenie zostało zniszczone w tym roku: najpierw uszkodzili je wandale, a kilka tygodni później dzieła „dokończył” TIR, z którego zsunęła się naczepa, prosto na ogrodzenie – informuje Agnieszka Bielawska-Pękala z UM w Świebodzicach.

I właśnie skutki tych dwóch zdarzeń zostały usunięte w pierwszym etapie – roboty obejmowały rekonstrukcję i czyszczenie słupów z piaskowca oraz odtworzenie przęseł w formie drewnianych sztachet. Wartość tych prac to ok. 66 tys. zł.

Przygotowany program dalszych prac konserwatorskich przewiduje pełną rekonstrukcję tego ogrodzenia – następny etap przewidywany jest do realizacji w 2013 r. Za kontynuacją tego zadania przemawia unikalna na naszym terenie forma ogrodzenia (styl art deco z lat 20-tych XX wieku), piękny choć zaniedbany park oraz fakt, iż w budynku przy Łącznej 49 mieszkał znany w całej XIX-wiecznej Europie zegarmistrz Gustav Becker.

 

 

Poprzedni artykułGwałcił i molestował kilkunastu chłopców
Następny artykułWielkie święto młodych piłkarzy