Strona główna Wydarzenia Premiera filmu „Riese – Tajemnice wykute w skale”

Premiera filmu „Riese – Tajemnice wykute w skale”

10

Film jest koprodukcją  Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu i TVP Wrocław oraz ósmym filmem powstałym w ramach cyklu Dolny Śląsk Pełen Historii.  Tym razem twórcy dokumentu, Maciej Kieres i Wojciech Malinowski, starają się wyjaśnić tajemnicę powstania kompleksu „Włodarz” oraz zrozumieć tajne plany III Rzeszy wobec Zamku Książ.

fot. Tomasz Wolak

Podczas prawie godzinnej opowieści przeniesiemy się do sztabu organizacji Todt, podejrzymy przyjazd radzieckiego generała Pawła Batowa do Wałbrzycha oraz mało znaną potyczkę wojsk nazistowskich z sowieckimi. Oprócz ekspertów i świadków wydarzeń w produkcji nie zabraknie fabularyzowanych scen, w których wystąpili głównie mieszkańcy Wałbrzycha i okolic. Na potrzeby najtrudniejszej logistycznie sceny sprowadzano czołg, który do serca Ziemi Wałbrzyskiej jechał specjalnie z Czech. W produkcji uczestniczyły także grupy rekonstrukcyjne, m.in. wrocławska „Festung Breslau” oraz „Eule”. Przewodnikiem widzów po burzliwych dziejach kompleksu Riese będzie dziennikarz telewizyjny Piotr Załuski.

Zdjęcia do „Riese…” realizowano w czerwcu bieżącego roku w Wałbrzychu i na terenie gminy Walim. Twórcy dokumentu, Maciej Kieres i Wojciech Malinowski, starają się wyjaśnić tajemnicę powstania kompleksu „Włodarz” oraz zrozumieć tajne plany III Rzeszy wobec Zamku Książ.

Serdecznie zapraszamy osoby zainteresowane w środę 12 grudnia o godzinie 18.00 do Zamku Książ.

Wstęp na premierę jest wolny, ale ilość miejsc ograniczona. Tych, którzy nie będą mogli być w Wałbrzychu zapraszamy przed telewizory!

Premiera telewzyjna będzie miała miejsce 25 grudnia 2012 o godz. 18.50 w TVP Wrocław, a 23 grudnia 2012 o godz 17.40, TVP Wrocław wyemituje reportaż z planu filmowego.

Poprzedni artykułŚKPR nie miał litości dla rywala
Następny artykułŚwidniczanin próbował uszkodzić obraz Matki Boskiej Częstochowskiej