Strona główna Wydarzenia Pięknie o ważnych sprawach

Pięknie o ważnych sprawach

1

Przeczą stereotypowi, że ważna jest dla nich szybka, byle jaka, często wulgarna komunikacja. Kilkudziesięciu licealistów ze Świdnicy i Dzierżoniowa po raz trzynasty pokazało, że potrafią pięknie, z pasją i poprawną polszczyzną mówić o sprawach ważnych. 20-tka najlepszych wystąpiła dzisiaj w finale międzyszkolnego konkursu krasomówczego, organizowanego przez Zespół Szkół Ekonomicznych w Świdnicy.

Tematem przewodni brzmiał: “Młody człowiek wobec manipulacji”. Jak wszystkie dotychczas podejmowane tematy, tak i tegoroczny został wymyślony przez młodzież, a jedynie “dopieszczony” przez nauczycielki, które zajęły się organizacja konkursu – Beatę Ostrowską, Marzenę Jankowską i Jolantę Mączyńską. – Chcemy, by mówili o tym, co jest dla nich ważne i ciekawe – podkreśla Beata Ostrowska. – Oni decydują, jaką wybrać formę prezentacji.

Finaliści mówili o manipulacji w życiu religijnym, sposobach walki z manipulacją, o roli mediów w manipulowaniu opinią publiczną, a także o tym, jak ustrzec się manipulacji. – Te tematy bardzo mnie zainteresowały – podkreśla Nikola Święcicka, która w konkursie wzięła udział trzeci raz. – Swoje wystąpienie przygotowałam w godzinę. Oczywiście, jest zapisane, ale kartka służy tylko do pomocy.  W takich zmaganiach trzeba pamiętać o tym, żeby słuchaczy nie zanudzić, a już najcudowniej, jak uda się ich porwać! Myślę, że nasza udział w takich zmaganiach przeczy powszechnej opinii, że współczesnej młodzieży jest wszystko jedno, jak mówi. Dla mnie to bardzo ważne, by dbać o poprawność, by wzbogacać słownictwo. Poza tym takie konkursy to świetny trening przed ustną maturą.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i książki, ufundowane przez ZSE. Młodych oratorów oceniało jury w składzie przewodnicząca Ewa Butler, Krystyna Szelewa, Agnieszka Szkolak-Osiak i Grzegorz Stawarz. Zwycięzcy otrzymali drobny sprzęt elektroniczny. Patronat nad konkursem objął portal Swidnica24.pl.

I miejsce: Natalia Bajak, I LO w Dzierżoniowie

II miejsce: Dominik Koryzna, Gimnazjum nr 1 w Świdnicy

III miejsce: Jakub Kleina, Zespół Szkół Ekonomicznych w Świdnicy

Wyróżnienia: Alicja Handwerkier z I LO w Dzierżoniowie oraz Izabela Surzyn z III LO w Świdnicy.

asz/ zdjęcia asz i ZSE