Strona główna Wydarzenia Świdnica Niecodzienna lekcja historii

Niecodzienna lekcja historii [FOTO]

2

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy pod opieką  Patrycjusza Malickiego przeprowadzili w piątek (dzień po 13 grudnia) żywą lekcję historii Polski. Już przed ósmą rano zostały rozdane wchodzącym kartki żywnościowe oraz przepustki na pobyt w Kasprowiczu.  Na pierwszej godzinie lekcyjnej przez szkolny radiowęzeł usłyszeliśmy przemówienie gen. Jaruzelskiego, ogłaszającego wprowadzenie w naszym kraju stanu wojennego.

Dało się słyszeć wycie syren. Na kasprowiczowskich korytarzach pojawiły się także obwieszczenia Rady Państwa informujące o tym wydarzeniu. Inscenizacje odbywały się również w trakcie lekcji. Do klas wchodzili  aktorzy przebrani za funkcjonariuszy ZOMO oraz MO i legitymowali uczniów. Ci, którzy nie mieli przy sobie swoich przepustek, byli zabierani do wystylizowanego pokoju przesłuchań w podziemiach ILO. Tam „złą śledczą” genialnie zagrała Ada Sokołowska, która swoim aktorstwem i charakteryzacją zrobiła wrażenie na wszystkich wychodzących z jej gabinetu.

Nauczyciele także wspaniale zaangażowali się w zabawę i brali udział w atrakcjach zorganizowanych w ramach zabawy. Przyłączyły się także osoby nieprzebrane w mundury funkcjonariuszy MO i SB, które zorganizowały opozycję i  wykrzykiwały hasła solidarnościowe oraz rzucały papierowymi kulkami w funkcjonariuszy bezpieczeństwa oraz rysowały znaki opozycjonistów na ścianach. Efekt był wspaniały, inscenizacja przypominała prawdziwe starcia z milicją za czasów PRL-u.

Gabriela Bobowska

uczennica I LO

zdjęcia I LO

Poprzedni artykułPolecamy: Prezenterki
Następny artykułJak kupić bezpieczne zabawki?