Strona główna Polityka Koniec Straży Miejskiej

Koniec Straży Miejskiej

35

10 głosami za przy ośmiu sprzeciwu Rada Miejska w Strzegomiu podczas nadzwyczajnej sesji zadecydowała o likwidacji Straży Miejskiej. Formacja, którą tworzy 9 funkcjonariuszy, za rok obchodziłaby 20-lecie istnienia. Jej rozwiązania domagało się 400 mieszkańców.

To właśnie mieszkańcy skorzystali z możliwości wniesienia obywatelskiego projektu pod obrady, dając tym samym wyraz niezadowolenia z funkcjonowania jednostki. Nie pomogła negatywna opinia Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu, który stwierdził, że likwidacja obniży poziom bezpieczeństwa w mieście i na terenie gminy. Zgodnie z zapisem przyjętej większością głosów uchwały Straż Miejska w Strzegomiu zakończy działalność 31 marca 2013 roku. Nie oznacza to jednak ani przepadku majątku, ani utraty miejsc pracy przez strażników. Burmistrz Zbigniew Suchyta zadecydował o włączeniu formacji w struktury Urzędu Miejskiego.

Podobną decyzję po niedawnej likwidacji Straży Miejskiej podjęły władze Świeradowa Zdrój. Kilka lat temu jednostkę zlikwidował także Żarów, jednak tam nie włączono jej do struktur magistratu.

W powiecie świdnickim Straż Miejska działa w Świdnicy i Świebodzicach.

Stanowisko burmistrza Strzegomia w sprawie rozwiązania Straży Miejskiej Gminy Strzegom

Szanowni Państwo!

Wniosek o podjęcie uchwały w sprawie rozwiązania Straży Miejskiej Gminy Strzegom wpłynął do Burmistrza Strzegomia  w dn. 14 września 2012 r. Pod wnioskiem podpisało się 400 mieszkańców gminy, z tego 291 podpisów spełniało wymogi formalne. Przygotowując projekt uchwały zgodnie ze wszystkimi procedurami dokonałem oceny pracy straży, wziąłem pod uwagę spływające do mnie krytyczne wypowiedzi mieszkańców na temat tej jednostki budżetowej. Na podkreślenie zasługuje fakt, że w 10 – osobowym zespole Straży Miejskiej Gminy Strzegom nie było współpracy i istniały wewnętrzne podziały. Wielokrotnie podejmowałem inicjatywy usprawnienia pracy i poprawy atmosfery w tej jednostce. Zakup samochodu, czy poprawa warunków lokalowych miały temu sprzyjać.

Kilkakrotne rozmowy z komendantem i strażnikami nie przynosiły oczekiwanych efektów. Biorąc pod uwagę wniosek wyborców, powyższą sytuację, analizę i ocenę pracy Straży Miejskiej w Strzegomiu uznałem przygotowanie projektu uchwały za zasadne. Projekt został przekazany do Rady Miejskiej 16 listopada 2012 r. i od tego dnia Rada rozpoczęła pracę nad projektem. Posiedzenia w tym temacie odbyły wszystkie komisje Rady.

Podjęcie przez Radę Miejską tej uchwały w dn. 12.12.2012 r.  to bardzo ważna decyzja. Jako wykonawca decyzji  Rady pragnę zapewnić,  że mieszkańcy gminy mogą czuć się bezpiecznie, ponieważ mam przygotowane rozwiązania. W obecnym kształcie Straż Miejska będzie funkcjonować i realizować swoje zadania do 31 marca 2013r.

Po konsultacjach z radnymi Rady Miejskiej przedstawię nowy kształt działania straży jako wydziału w strukturze Urzędu Miejskiego, tak jak to zrobił  prezydent Wałbrzycha. Informacje o tym, ilu będzie pracowników, jaki będzie zakres działania, jak będą pracować – jeżeli chodzi o dni pracy – przedstawię w zarządzeniu, organizującym nowy  wydział Urzędu Miejskiego. Jeśli  chodzi o zatrudnienie będą brani pod uwagę także obecnie pracujący strażnicy. Na stanowisko naczelnika chciałbym w drodze konkursu przyjąć  osobę, która ukończyła studia prawnicze.  Naczelnik będzie miał wpływ na dobór kadry. Ważnym aspektem doboru będzie fakt, by  strażnicy służyli  mieszkańcom, a nie politykowali.

 

Zbigniew Suchyta

Burmistrz Strzegomia

 

 • Jestem za.

  I bardzo dobrze bo Straż Miejska to nic innego jak organ represji dla obywateli których mają chronić. finansowanie ich z pieniędzy samorządów lokalnych powoduje fakt że im więcej wystawią mandatów karnych tym większy jest wpływ do budżetu miasta a co za tym idzie zwiększa się budżet samej Straży Miejskiej. Poza tym jako mieszkaniec Świdnicy mam wiele zastrzeżekcń co do kultury osobistej samych funkcjonariuszy tego dziwnego tworu. Jeżeli w Świdnicy będą zbierane podpisy za rozwiązaniem SM to proszę o informację gdzie będą zbierane.

 • ktoś

  Żarów już od lat zlikwidował, Strzegom teraz – ma nadzieję, że i kres Straży Miejskiej nadejdzie też w Świdnicy, gdzie mieszkańcom strażnik kojarzy się jedynie z fotoradarem…

  • ona

   Dokładnie, patrolu nie widziałam od baaardzo dawna.

   • Marta

    pilnuja,pilnuja ……kosciola przy ladowisku

  • janusz

   Słusznie prawisz, w Świdnicy również należy zlikwidować ten zbędny organ represji. Żadnej z ich strony nie otrzymałem ( pomimo kilkakrotnych próśb)pomocy.

 • Jestem za.

  I bardzo dobrze bo Straż Miejska to nic innego jak organ represji dla obywateli których mają chronić. finansowanie ich z pieniędzy samorządów lokalnych powoduje fakt że im więcej wystawią mandatów karnych tym większy jest wpływ do budżetu miasta a co za tym idzie zwiększa się budżet samej Straży Miejskiej. Poza tym jako mieszkaniec Świdnicy mam wiele zastrzeżeń co do kultury osobistej samych funkcjonariuszy tego dziwnego tworu. Jeżeli w Świdnicy będą zbierane podpisy za rozwiązaniem SM to proszę o informację gdzie będą zbierane.

  • Stary Buc

   "Jeżeli w Świdnicy będą zbierane podpisy za rozwiązaniem SM to proszę o informację gdzie będą zbierane." – Będą zbierane do specjalnie oznakowanych pojemników na śmieci i błyskawicznie utylizowane na wysypisku w Sulisławicach 🙂

 • kuracjusz

  Czas na Świdnicę i resztę Polski…niech idą do Policji pracować i tyle.

 • Jest to najlepszy sposob rozwiazania tej chorej instytucja i nierobow jestem za tym aby ich do normalnej pracy pogonoic a nie wozac dupy calymi dniami sluzbowymi samochodami za nasze pieniadze.TA JEDNOSTKA NIEROBÓW JEST GORSZA OD POLICJI

 • weto

  Zauważcie jedno: nie oznacza to utraty majątku i miejsc pracy, tylko włączenie w struktury UM – przecież niewiele się zmieni, poza tym że nie będzie może nazwy Straż Miejska. Mogą mieć nieco inne uprawnienia, ale nadal będzie wszystko podobnie.
  To przykład podobny jak ostatnie ponad 5000 poprawek Palikota, które sprytnym ruchem zostały zablokowane poprzez zmianę Funduszu Kościelnego na REZERWĘ CELOWĄ o nazwie "Fundusz Kościelny".
  Kosmetyka nic więcej.
  Trzeba pamiętać, że Straż Miejska podlega bezpośrednio pod Urząd Miejski, zatem zmieniła się tylko papierkologia. Teraz na ulicy może okazać się że formalnie zatrzyma was urzędnik a nie strażnik. Trzeba tylko zagłębić się w przepisy – na teraz tylko "gdybam", ale jedno jest pewne – urząd źródła dochodu w postaci fotoradaru nie pozbędzie się bez poważnej batalii.

  • Włączenie w struktury UMiG to wybieg mający na celu zachowanie etatów.
   Zauważ, że nowa (?) struktura nie będzie strażą miejską, wobec czego NIE będzie mogła korzystać z jej przywilejów i uprawnień (ot nowa grupa urzędników, gońców i referentów od spraw niepotrzebnych)!

   • weto

    no właśnie tego nie jestem taki pewien – jakoś burmistrz miał gotowy plan 😉 no ale zobaczymy na tym przykładzie jakie zabiegi zastosują tam i jak się to zakończy, tak aby w przyszłości nie popełnić tych błędów przy takim projekcie w Świdnicy.

 • STRZEGOMIANIE STRZELILI SOBIE W KOLANO,TERAZ PŁACZ I ANARCHIA czeka WAS

 • TEŻ JESTEM ZA

  TO SAMO POWINNI ZROBIĆ STRAŻĄ MIEJSKĄ W ŚWIDNICY

  • Jaro

   Straż Miejska jest potrzebna. Niedawno zadzwoniliśmy, że jakiś pajac zablokował wyjazd z parkingu i bynajmniej przejechał ich radiowóz ulicą obok. Fakt, że się nawet nie zatrzymali ale przecież byli. Jakby się nie pokazali to mógłbym się poczuć bezsilny a tak wiem, że ktoś czuwa.

   • to sie ciesz ze nie przyjechali bo bys spedzil jeszcze troche czasu zastawiony bo zamiast go znalesc zeby odstawil samochod to by mu blokade zalozyli hahaha

 • Aligator

  I bardzo dobrze, szkoda, że niektórzy jednak postanawiają utrzymywać tych darmozjadów.

 • JA ,moja walka ze SM i ich fotoradarami tylko przez przestrzeganie prędkości na ulicach miasta i terenach zabudowanych, za ..pofolguję sobie – pewnie do czasu

 • CZAS NA ŚWIDNICĘ

  AŻ PODSKOCZYŁEM Z RADOŚCI DOPIERO POTEM DOCZYTAŁEM ŻE TO W STRZEGOMIU A NIE W ŚWIDNICY SZKODA SZKODA SZKODA

 • Przemq

  proponuję żeby w Świdnicy przeprowadzić zbieranie podpisów w 2 kwestiach ci co jeżdżą za szybko i parkują w niedozwolonych miejscach mogliby zagłosować za likwidacja straży miejskiej, a ci co kradną, bija i gwałcą za odwołaniem policji, pomysły możemy rozwijać

 • KAMA

  a teraz czas na śWIEBODZICE!!!!!!

 • wild bill

  Zlikwidowali ale nie zlikwidowali DOBRE hahahaha

 • WiDz

  1. Twierdzicie, że wożą dupy i ich nigdy nie widać?
  We wtorek o 6 rano widziałem jak dwóch strażników miejskich patrolowało ulicę Długą. Dla informacji – szli pieszo.

  2. Chcecie likwidacji Straży Miejskiej.
  Liczcie z tym, że pracę stracą kolejne osoby, niestety dostać się do Policji nie jest tak łatwo.

  3. Podatki na Straż Miejską.
  Nawet jeśli zlikwidują Straż Miejska to i tak podatki będą takie same, nic to nie zmieni. Zapewne zwiększy się ilość wypadków, jeśli nie będzie fotoradarów 😉

  • Aligator

   Wybij sobie z głowy szukać na komendzie pracy @#$! idzie na łatwiznę bo zarobić nie potrafi.

  • canis

   Zlikwidowanie tej struktury+zaoszczędzone środki przekazane na dofinansowenie policji = poprawa bezpieczeństwa, a wartość dodana to spokój świdniczan. Dlatego uważam, że warto i jestem za:P

 • JAT

  Likwidacja , poprzez porzeksztalcenie w urzędników. Co oni będą robić ? Wiadomo. Teraz mniej widocznie, dzięki temu , jeszcze mniej. Prawo parkinsona działa coraz skuteczniej.

 • Kolo

  Straż Miejska to tylko maszynka do wyciskania pieniędzy z obywateli.

  90% spraw przez nich prowadzonych dotyczy ruchu drogowego. Czyżby drogówka sobie nie radziła?????

  Chodniki są dalej zasrane.

  Ulotki firm pożyczkowych pozalepiały już chyba wszystkie latarnie, słupy i znaki drogowe w mieście!!!

  Od dwudziestu lat nie widziałem nocnego patrolu Straży Miejskiej w tym mieście.

  Banda nierobów szukających łatwych ofiar. Nie pójdą na nocną interwencję, bo przecież po pysku można dostać. Lepiej ścigać kierowców, ci są bardziej zdyscyplinowani i pokornie płacą mandaty.

  Co do fotoradarów to powinien być wymóg, że 100% wpływów z mandatów MUSI być przeznaczone na poprawę bezpieczeństwa w mieście (montaż nowych sygnalizacji, przebudowa niebezpiecznych skrzyżowań, budowa bezpiecznych przejść dla pieszych itp.)

  • MiLaGrOs

   "Od dwudziestu lat nie widziałem nocnego patrolu Straży Miejskiej w tym mieście".
   To wyjdź "Kolo" w nocy na miasto,to ich zobaczysz. Wczoraj szwendałem się koło drugiej w nocy , i dwa razy obok mnie przejechali gapiąc się na mnie jak na złodzieja. Po chwili irytacji stwierdziłem, że…dziękuję im za to (bez ironii).

  • Marta

   nacne patrole siedza w samochodzie pod kosciolem-tego pilnuja

 • strażnik

  już pokrzyczeliście sobie i tyle waszego ględzenia, zawsze to jakieś światełko w waszej nędzy,

 • lico

  Ujadacie jak te psy na łańcuchu. Niby groźne, a nic zrobić nie mogą. Wy też tak niby jesteście przeciw, a nic nie potraficie zrobić. Poszczekacie, a Straż i tak będzie istnieć. Świdnica to nie Strzegom, mało rozrywkowe władze Świdnicy nie potrzebują zaoszczędzonej kasy z likwidacji SM na imprezy.

 • SoulRea

  Straż Miejska w Świdnicy jest tak samo potrzebna jak zeszłoroczny śnieg. Zawsze jakby ich rozwiązali mogą prace znaleźć w galerii jako ciecie , poziom i obowiązki bardzo zbliżone.

 • robert

  NO narescie zrewanzuje sie jednemu cwaniakowi ,bo zawsze miał czpke i był funkcjonariuzem ,ale jak juz nie bedzie ,zobaczymy jełopie kto jest lepszy w wlepaniu …. czyzby ostanie radosne swieta???

  • Stary Buc

   ty…lobelt to wcale pisać nie umies, a chces cos wlepac cy cuś hę hę:)

 • allmanbb

  jaka to likwidacja, skoro koszt zostaje?