Strona główna Temat dnia Generalny konserwator o perle UNESCO

Generalny konserwator o perle UNESCO

0

– Polskie zabytki ze światowej listy UNESCO powinny być objęte szczególną troską, zwłaszcza, że jest ich zaledwie 13 – powiedział w rozmowie z portalem Swidnica24.pl Generalny Konserwator Zabytków. Minister gościł w świdnickiej parafii ewangelicko-augsburskiej z nieoficjalną wizytą.

Piotr Żuchowski był pod wrażeniem pieczołowitości, z jaką od wielu lat parafia restauruje Kościół Pokoju wraz z otoczeniem. Świątynia jest jednym z trzech dolnośląskich zabytków UNESCO. Ksiądz Waldemar Pytel podkreślił udział środków z budżetu ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego, które w tym roku pozwoliły ocalić od zniszczenia zabytkową ambonę. Parafia już złożyła kolejne wnioski o dofinansowanie w przyszłym roku. – Najpilniejsza jest renowacja barokowego ołtarza. Drewno, z którego został wykonany, jest w opłakanym stanie – podkreślała Barbara Nowak-Obelinda, kierownik wałbrzyskiej delegatury Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Parafia ubiega się o 800 tysięcy złotych dofinansowania na ten cel. Starania dotyczą także około miliona złotych na kolejne prace, które trzeba wykonać na zabytkowym, przykościelnym cmentarzu.

– Dla nas ogromnie ważna jest wieloletnia perspektywa, w której będziemy mieli gwarancję na stopniowe wykonywanie wszystkich niezbędnych prac – podkreśla ks. Waldemar Pytel i dodaje, że ogromnym utrudnieniem jest konieczność zabezpieczenia wkładu własnego. –  Dla niewielkiej parafii to ogromny wysiłek. Zależy nam także na tym, żeby znaleźć źródła finansowania prac, które nie są efektowne, jak choćby naprawa części empor, praktycznie niewidocznych dla zwiedzających.

– W przyszłorocznym budżecie ministerstwa będzie nie mniej środków na renowację zabytków niż w 2012, czyli około 90 milionów złotych – zapewnia minister Żuchowski. Dodał także, ze od 2007 roku Polska otrzymała około miliard złotych na zabytki. – Mam nadzieję, że podobnie będzie w kolejnym rozdaniu, którego losy wciąż  – mówi generalny konserwator zabytków i dodaje, że konieczne jest przygotowanie kompleksowego programu dla zabytków z listy UNESCO.

asz/ zdjęcia Bożena Pytel

Poprzedni artykułŚwidnicka Kolęda 2012 [PROGRAM]
Następny artykułZnaneNieznane.pl: Biała i zielona Czarna Góra