Strona główna Wydarzenia Świdnica Dobre praktyki Świdnicy we współpracy z inwestorami japońskimi

Dobre praktyki Świdnicy we współpracy z inwestorami japońskimi

5

Ministerstwo Spraw Zagranicznych we współpracy z Polsko-Japońskim Komitetem Gospodarczym zorganizowało w Warszawie seminarium zatytułowane „Dobre praktyki samorządów i środowisk lokalnych w pozyskiwaniu i współpracy z inwestorem japońskim”. Wziął w nim udział w środę, 5 grudnia prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek. Prezydent uczestniczył w panelu otwierającym seminarium, podczas którego Świdnica została pokazana jako przykład „dobrych praktyk” przy pozyskiwaniu i relacji z inwestorem zagranicznym. Dodajmy, że w Świdnicy od lat działa japońska firma Nifco (na zdjęciu). Do realizacji inwestycji przygotowuje się także Lotte/Wedel.

Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń samorządów, władz lokalnych oraz Specjalnych Stref Ekonomicznych w pozyskiwaniu i utrzymywaniu dobrych relacji z inwestorami japońskimi w Polsce. Różnice kulturowe, w tym bariera językowa, oczekiwania wobec władz lokalnych warunkują dobre lub złe relacje pomiędzy władzą a inwestorem. Debata miała na celu pomóc samorządom oraz wszystkim jednostkom zaangażowanym w poprawieniu klimatu inwestycyjnego dla firm japońskich w Polsce, a Świdnica pokazana została jako dobrych przykład i wzór dla innych samorządów – mówi prezydent Murdzek i dodaje. – Spotkanie było także okazją do rozmowy z ambasadorem Japonii i przedstawicielami świata gospodarczego tego kraju pod kątem inwestycji w Świdnicy. Efektem tego będzie w najbliższym czasie umówiona już wizyta japońskiego inwestora.

Wśród gości seminarium byli m. in. Makoto Yamanaka, ambasador Japonii w Polsce, Henryka Bochniarz, prezes Polsko-Japońskiego Komitetu Gospodarczego, prezydent PKPP Lewiatan oraz Jerzy Pomianowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. W spotkaniu wzięli udział: przedstawiciele samorządów (m. in. burmistrz Żarowa, Leszek Michalak), specjalnych stref ekonomicznych, firm prawniczych, konsultingowych oraz inwestorów japońskich

Poprzedni artykułFranc Gardiner szuka pracownika
Następny artykułSamsara pokaz specjalny [VIDEO]