Strona główna Konkursy Co to, gdzie to? Zagadka nr 23

Co to, gdzie to? Zagadka nr 23 [KONKURS]

0

Uczestnicy naszej zabawy bezbłędnie wskazali miejsce, w którym zostało wykonane zdjęcie do zagadki z ubiegłego tygodnia. Najciekawszą odpowiedź nadesłała pani Danuta Simonyan i to do niej trafia nagroda, voucher do kina Cinema 3D w Świdnicy na dowolnie wybrany film. Gratulujemy! Zanim odpowiedź pani Danuty, kolejna zagadka.

Zagadka nr 23:

Na ławeczce siedzi już od kilku lat i na pewno jest dobrze znana mieszkańcom Świdnicy. Gdzie znajduje się przedstawiona na zdjęciu rzeźba, kogo przedstawia? Kim była?

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres [email protected] do soboty, 5 stycznia, do godziny 12.00. W tytule proszę wpisać “Co to, gdzie to? Zagadka nr 23”, w treści odpowiedź na pytanie, imię i nazwisko, nr telefonu (do wiadomości Redakcji) oraz zgodę na publikację imienia i nazwiska. Zwycięzca zostanie ogłoszony 5 stycznia na portalu Swidnica24.pl. Także 5 stycznia kolejna zagadka!

Odpowiedź Danuty Simonyan na zagadkę nr 22:

Odpowiedzią na zagadkę są organy w ewangelickim Kościele Pokoju na ul.Kościelnej. Jeden z dwóch zachowanych na świecie (drugi w Jaworze) i do tego piękniejszy.


Organy zostały  wykonane w latach 1666-1669 przez Gottfrieda Klose z Brzegu. Instrument ten był wielokrotnie remontowany. W latach 1776-1784 niejaki Zeitzius z Ząbkowic ozdobił dodatkowo prospekt organowy ruchomą niebiańską kapelą.
Podczas gry na organach miało się wrażenie, że to aniołowie grają na trzymanych w rękach instrumentach.
Niestety, opat zakonu cystersów z Krzeszowa Vogler – zaproszony tu na jubileusz istnienia kościoła pokoju (1802 r.), pragnąc naprawić organy, zepsuł mechanizm anielskiej kapeli.
W roku 1882 organy zmodernizowano w celu ułatwienia gry, zaś w 1909 r. świdnicka firma Bruno Schlaga przebudowała je, wprowadzając elektryczny napęd. Ze względu na to, że duży instrument często psuł się, ks. Sigismund Ebersbach postanowił podarować kościołowi drugi, mniejszy.
Nikt bardziej niż on nie mógł orientować się, jak ważnym elementem ewangelickiego nabożeństwa jest śpiew.
Małe organy zostały wybudowane w 1695 r. i umieszczono je ponad ołtarzem. Skonstruował je najpewniej Christoph Georg Klose – syn budowniczego dużych organów. Ich prospekt, ozdobiony aniołami grającymi na trąbach, jest wspaniałym przykładem przepięknej barokowej snycerki.
Dzięki renowacji przeprowadzonej w latach 80-tych i początku 90-tych naszego stulecia przez Richarda Jacoby’ego
z Kassel organy te, które są bodaj najbardziej unikatowym barokowym instrumentem na Śląsku, służą dalej świdnickiemu zborowi. Ich uroczysta konsekracja nastąpiła 29 września 1991 r.