Strona główna Konkursy Co to, gdzie to? Zagadka nr 20

Co to, gdzie to? Zagadka nr 20 [KONKURS]

0

Gdzie przysiadł anioł z lampionem? Zagadka z ubiegłego tygodnia już rozwiązana, a najbardziej obszerną odpowiedź przygotował pan Zdzisław Maśloch i to właśnie do niego wędruje nagroda, voucher na dowolnie wybrany film w świdnickim kinie Cinema 3D. Gratulujemy! Zanim jednak historia anioła, przedstawiamy kolejne pytanie.

Zagadka nr 20:

Świdnicę od czasu do czasu odwiedzają koronowane głowy. Z jakiej jednak okazji jedną z kamienic w Świdnicy do dziś zdobi złota korona? Gdzie znajduje się ten budynek i jaką ma historię?

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres [email protected] do soboty, 15 grudnia, do godziny 12.00. W tytule proszę wpisać “Co to, gdzie to? Zagadka nr 20”, w treści odpowiedź na pytanie, imię i nazwisko, nr telefonu (do wiadomości Redakcji) oraz zgodę na publikację imienia i nazwiska. Zwycięzca zostanie ogłoszony 15 grudnia na portalu Swidnica24.pl. Także 15 grudnia kolejna zagadka!

Odpowiedź pana Zdzisława Maślocha na zagadkę nr 19:

Tajemniczy anioł znajduję się w Rynku, tuż obok fontanny z Neptunem, przy zbiegu pierzei północnej z zachodnią i tworzy Kolumnę św. Trójcy. Na cokole stoją wykute w szarym piaskowcu 3 anioły z lampionami w dłoniach, a całą kolumnę wieńczy grupa św. Trójcy.
W założeniu miała ona symbolizować geometryczny środek średniowiecznego miasta. Przed wiekami przy kolumnie wykonywano publiczne wyroki.

Kolumna św. Trójcy wykonana została w stylu barokowym przez anonimowego rzeźbiarza w drugiej połowie XVII wieku z czerwonego piaskowca. Fundatorem posągu w 1693 roku był starosta świdnicko – jaworski – Joachim von Sinzendorf. W 1697 roku, po śmierci starosty z inicjatywy wdowy po nim, umieszczono na pomniku, inskrypcję informującą o śmierci fundatora i miejscu jego pochówku w kościele parafialnym św. Stanisława i św. Wacława.