Strona główna Temat dnia Wieża oblegana

Wieża oblegana

18

Ponad dwa tysiące osób odwiedziło dotychczas wieżę ratuszową. – Widoki przepiękne, aż dech zapiera – mówi pani Krystyna, która z tej perspektywy Świdnicę widziała pierwszy raz. Dziennie wieżę odwiedza ponad 300 osób.

Miasto wydało ponad 7 tysięcy bezpłatnych wejściówek. Samą wieżę można zwiedzać przez cały rok – za wyjątkiem poniedziałków. Ten dzień zarezerwowany jest na sprawy techniczne. Natomiast wejście na taras widokowy uzależnione jest od pogody. – Zainteresowanie jest ogromne. Najwięcej świdniczan przychodzi popołudniu – mówi Rafał Ząbczyk, dyrektor Lokalnej Organizacji Turystycznej „Księstwo Świdnicko – Jaworskie”, która zarządza wieżą. W najbliższych dniach najnowszą atrakcję miasta odwiedzą uczniowie świdnickich szkół, a Młodzieżowy Dom Kultury chce we wnętrzach zorganizować mikołajki.

***

Spacer po wieży

Do wieży można się dostać przez pawilon w strefie wejściowej, który ma częściowo przeszklony front. Posadzka przed pawilonem wejściowym jest wykonana z kamienia, a jej elementy nawiązują do obrysu dawnych kramów kupieckich.
Na parterze pawilonu znajduje się główna strefa wejściowa z holem recepcyjnym. Na I piętrze przewidziano hol ekspozycyjny oraz dodatkowe wejście do teatru i Muzeum Dawnego Kupiectwa.
Poziom II to otwarty hol ekspozycyjny oraz strefa wejściowa do wieży ratuszowej. To stąd ruszają windy, które wiozą turystów na przeszklony taras widokowy na poziomie VIII. A ten powstał na poziomie zegara, którego cztery tarcze wykonane zostały z przydymionego szkła. Dzięki takiemu projektowi taras widokowy jest dostępny przez cały rok niezależnie od pogody. Do tego miejsca dojeżdżają windy, więc obiekt jest przyjazny dla osób niepełnosprawnych.
Kondygnacje I-VI – to powierzchnie wystawiennicze.
Poziom ostatni – IX – to otwarty taras widokowy. Można się do niego dostać po schodach. Również po schodach można schodzić z wieży, a w drodze powrotnej na każdej z poszczególnych kondygnacji oglądać ekspozycje.
Zgodnie z historycznym pierwowzorem na szczycie wieży znajduje się kula, wypełniona pamiątkami zgromadzonymi przez mieszkańców Świdnicy.

Wieża ratuszowa w liczbach

• 2010-2012 r. – odbudowa wieży ratuszowej
• 1967 r. – katastrofa budowlana wieży ratuszowej
• 674 m2 – to powierzchnia użytkowa wieży
• 175 m2 – to powierzchnia zabudowy
• 38 m – to najwyższy element wieży dostępny dla zwiedzających
• 57,66 m – wysokość wieży do szczytu iglicy;
• ok. 10 m – długości pali, na których posadowiona jest wieża;

Poprzedni artykułWygraj bilety na ŚKPR
Następny artykułZmagania w mini koszykówce