Strona główna Temat dnia Tańsza energia dla miasta

Tańsza energia dla miasta

5

W grupie taniej – udowadniają to samorządowcy, którzy wspólnie wystąpili w przetargu na zakup energii elektrycznej. Dzięki temu Świdnica zaoszczędzi ponad 250 tys. zł. W sumie 111 samorządów z Dolnego Śląska i województwa lubuskiego stworzyło grupę, która zaoszczędzi blisko 13 mln zł. Energię w 2013 r. sprzeda PGE Obrót Rzeszów – informuje Stefan Augustyn, rzecznik prasowy UM w Świdnicy.

Negocjacje z dostawcą energii elektrycznej prowadzimy już od trzech lat. Przed rokiem negocjowaliśmy grupowe zakupy energii elektrycznej dla miasta i naszych jednostek, już wtedy w wyniku negocjacji udało się sporo zaoszczędzić –blisko 100 tys. zł. Samorządy zrzeszone w Sudeckim Konwencie przyłączyły się w tym roku i wspólnie z Lubinem, który jest liderem projektu, ogłoszony został przetarg. Świdnica oszczędzi realnie w 2013 r. ponad ćwierć miliona złotych, ale łącznie z naszymi wcześniejszymi negocjacjami jest to blisko 400 tys. zł i to poważna kwota. Cieszymy się z tego sukcesu, bo biorąc pod uwagę, że samorządom przybywa zadań od rządu, bez dodatkowych funduszy, a musimy spełniać wyśrubowane wytyczne ministra finansów, to każda złotówka zaoszczędzona się przyda, choć i tak nie rekompensuje ponoszonych przez nas wydatków – komentuje Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.

Przy tej okazji warto dodać, że w ramach Sudeckiego Konwentu Prezydentów i Burmistrzów, którym kieruje prezydent Murdzek powołane zostały tzw. grupy zakupowe, które rozmawiają o wspólnym zakupie nie tylko energii elektrycznej, ale także gazu, usług telekomunikacyjnych, czy też ubezpieczeniowych.

To nie ostatnia inicjatywa, którą chcemy wspólnie podjąć. Również z władzami Lubina i innymi samorządami planujemy połączyć siły i w pierwszej kolejności powalczyć o niższe koszty ubezpieczeń. Rozważany jest także wspólny zakup paliwa. Jeśli i w tym projekcie weźmie udział co najmniej kilkadziesiąt samorządów, to jesteśmy poważnym partnerem do negocjacji nie z właścicielami konkretnych stacji, a z koncernami paliwowymi – dodaje Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy, który koordynuje prace grup zakupowych.

 

 

Poprzedni artykułZ nożem na dzieci
Następny artykułKartka świąteczna zamiast sms-a