Strona główna Kultura Świdnicki Imprezownik

Świdnicki Imprezownik

0

Były w zasadzie wczoraj, ale z uwagi na wszystkie problemy związane z pójściem do pracy dnia następnego zazwyczaj świętowane są w okolicach weekendu. Tak jest i też w tym roku. Mowa oczywiście o wieczorze wróżb i magii, który to wypada w wigilię św. Andrzeja, w nocy z 29 na 30 listopada. Andrzejki zwane również Jędrzejkami czy Jędrzejówkami to święto św. Andrzeja, patrona Grecji, Szkocji i Rosji. Dzień ten przypada na początku lub na końcu roku liturgicznego. Andrzejki są rewelacyjną okazją do świętowania zarówno imienin wszystkich Andrzejów, jak i do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed zbliżającym się adwentem. W Szkocji jako święto bankowe, wyspiarzom potocznie znane jako Bank Holiday obchodzi się dzień Świętego Andrzeja tj. 30 listopada tam hucznie czci się ten dzień jedząc i pijąc bez umiaru.

W Polsce pierwsze wzmianki na temat Andrzejek pojawiły się w 1557 roku. Niegdyś zabawy, czyli wróżby Andrzejkowe, miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były wyłącznie dla niezamężnych dziewcząt (męski odpowiednik Andrzejek to Katarzynki, wypadające w nocy z 24 na 25 listopada). Początkowo traktowane były bardzo poważnie i indywidualnie, ale z biegiem lat stały się formą zabawy, a bohater stał się bardziej zbiorowy gromadzący młodzież obojga płci. Zabaw czy wróżb jest cała masa. Począwszy od lania woskiem przez dziurkę w kluczu, przez losowanie przedmiotów o symbolicznym znaczeniu po bardziej perwersyjne i odważne.

Dziś jest ta noc! Noc kiedy wszystko może się zdarzyć. Może spotkacie na swojej drodze drugą połowę, może stopiony wosk pokaże czym się kierować i jaki kierunek obrać. Dużo może się dziś wydarzyć, a wam radzę nie tracić czasu, znaleźć symbolicznego „Andrzeja” i zorganizować najlepsze party w 2012 roku. Dla nieposiadających owego osobnika w gronie znajomych polecam:

***

Nazwa: Rock przeciw AIDS

Miejsce: Świdnica, Klub Baszta (ul. Basztowa), pl. Grunwaldzki – Happening

Data i godzina: 01.12.2012, godz. 16:40

Wstęp wolny

 

Młodzieżowy Dom Kultury we współpracy ze Świdnickim Ośrodkiem Kultury i Klubem Baszta 1 grudnia zapraszają na happening i szereg koncertów, które zorganizowane zostały by uświadomić mieszkańcom miasta, ale i nie tylko im. Jak ważne są badania przeciwko wirusowi HIV, wiedza na temat AIDS i przeciwdziałanie temu coraz bardziej szerzącemu się tak groźnemu i nieuleczalnemu zjawisku. Na scenie klubu Baszta usłyszymy: Reszty Nie Trzeba, Roll the dice, ŻEŃSZEŃ, BALLISTIC czy SERAPHS INFAMY.

***

Nazwa: XX Festiwal Tańca Towarzyskiego

Miejsce: Świdnica, pl. Grunwaldzki 11, Klub BOLKO

Data i godzina: 01-02.12.2012, godz. 10:00, 13:00, 17:00

Cena: sobota – 10 zł, niedziela – 5 zł.

Rusza XX Jubileuszowy Świdnicki Festiwal Tańca Towarzyskiego ogólnopolskiej rangi, który potrwa od 1-2 grudnia 2012r. Świdnicki Festiwal Tańca to jedna z najważniejszych imprez organizowanych przez Młodzieżowy Dom Kultury i świdnicki klub taneczny IMPULS. A tegoroczny turniej odbędzie się w Klubie „BOLKO” (sobota) i w Hali Sportowej przy ulicy Galla Anonima (niedziela). Festiwal ten jest jednocześnie kontynuacją poprzednich edycji oraz okazją do szczególnie uroczystego obchodzenia, bo to już XX i jubileuszowa rocznica festiwalu. Wszystkie kategorie oceniane są oddzielnie. Uczestnicy tańczą tańce latynoamerykańskie i tańce standardowe. Pokażemy Wam występy ostro-słodkie i z dużą ilością wyśmienitego, dobrze przyprawionego tańca. W pierwszym dniu festiwalu będziemy mieli okazję zobaczyć prezentacje taneczne dziesięciu tańców z podziałem na styl latynoamerykański czyli Samba, cha-cha, rumba, jive, passodouble i foxtrot i standardowy czyli walc angielski, tango, walc wiedeński, quickstep.

Drugi dzień turnieju jest zdecydowanie roboczy. To konkurs dla tancerzy Free Style, Show Dance i innych form tańca. Jak co roku w trakcie festiwalu podopieczni Młodzieżowego Domu Kultury pod opieką Renaty Szczepanik z pracowni tanecznej przygotowali pokaz taneczny, który będzie niespodzianką i miłym akcentem tuż przed samym ogłoszeniem wyników. Zapraszamy wszystkich miłośników tańca towarzyskiego i współczesnego do obejrzenia pokazów tanecznych tancerzy z całej Polski. Bilet wstępu na sobotni turniej wynosi 10 zł, a niedzielny to tylko 5 zł.

Źródło. MDK

***

Nazwa: Alchemia teatralna „Królik, królik” | I premiera

Miejsce: Świdnica, Rynek 44, Sala Teatralna ŚOK

Data i godzina: 01.12.2012, godz. 20:00

Cena: 10 zł

„Królik, królik”, czyli rzecz o rodzinie postawionej na głowie – to najnowszy spektakl Grupy Dorosłych w ramach projektu Alchemia Teatralna.

„Króliki kojarzą się nam z tym, że łatwo i błyskawicznie się rozmnażają… Problemy w rodzinie państwa Królików sportretowanej przez francuską dramatopisarkę Coline Serreau, a na potrzeby spektaklu zaadaptowanej przez Juliusza Chrząstowskiego mnożą się w zawrotnym tempie prokreacji króliczej, osaczają, rozgałęziają się i tworzą sieć, z której, zdawałoby się, trudno będzie się wyplątać. Powstają zaskakujące i arcyciekawe typy postaci scenicznych, choć niby jest to zwyczajna, statystyczna familia. NO CÓŻ, SAMO ŻYCIE…”

Występują: Zofia Dziadura, Czesława Greś, Krystyna Kowalonek, Bożena Kuźma, Mariola Mackiewicz, Halina Szymańska, Teresa Wagilewicz, Alicja Żywicka, Marta Żywicka, Zbigniew Curyl, Krzysztof Frączek, Kamil Gąszowski, Robert Kaśków, Krzysztof Paruch, Tadeusz Szarwaryn, Adam Szmajduch, ks.Roman Tomaszczuk.

Reżyseria i adaptacja tekstu: Juliusz Chrząstowski

Ruch sceniczny: Tomasz Dajewski

Aranżacja muzyczna: Tadeusz Szarwaryn, Dariusz Jaros

Scenografia: Robert Kukla

I Premiera 1.12.2012-godz.20.00

II Premiera 2.12.2012- godz.19.00

Kolejne spektakle: 3.12.2012 – godz.12.00, 4.12.2012 – godz.19.00

Bilety na wszystkie spektakle w cenie 10 zł, sprzedaż : Informacja Turystyczna, ul. Wewnętrzna 2, rezerwacja telefoniczna: 748520290, 748515653

Źródło sok.com.pl

***

Nazwa: Giełda Staroci

Miejsce: Świdnicki Rynek

Data i godzina: 02.12.2012, godz. 8:00

Standardowo w pierwszą niedzielę miesiąca świdnicki Rynek kipi zabytkami, bibelotami i wszelkiego rodzaju „starociami”. Grudniowa giełda jest o tyle bardziej interesująca, gdyż jest źródłem inspiracji świątecznych. I mówię tu zdecydowanie o prezentach dla najbliższych. Tu bez wątpienia znajdziecie rzeczy unikatowe, które uradują nie jedno nie standardowe serduszko.

To wydanie Imprezownika, z uwagi na dzisiejsze „święto” chciałam dedykować Ambełowi, jedynemu Andrzejowi w ekipie.

Maja Jasnos

 

 

 

 

Poprzedni artykułAquaparku nie będzie?
Następny artykułZespół z Białej Podlaskiej na drodze ŚKPR-u