Strona główna Kultura Świdnicki Imprezownik

Świdnicki Imprezownik

1

W 1995 roku UNESCO wyszło z niecodzienną inicjatywą. Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych 12 grudnia wyżej wymienionego roku, ustanowiło dzień 16 listopada Międzynarodowym Dniem Tolerancji. Jest to święto szacunku, akceptacji i uznania różnorodności kultur, religii czy orientacji seksualnej. W Deklaracji UNESCO państwa członkowskie podkreślają nie tylko konieczność walki z nietolerancją i rasizmem, lecz również znaczenie różnorodności kulturowej. Inicjatywa ta spowodowana była nasilającym się zjawiskiem nietolerancji, rasizmu, przemocy, nacjonalizmu czy antysemityzmu. Może was dziwić skąd ten temat, przecież to dział z imprezami. Dziś jest 16 listopada, a dzisiejszy Świdnicki Imprezownik chciałabym dedykować już nie braciom, a rodzeństwu Wachowskich – Lanie i Andiemu Wachowskim. To dzięki ich niesamowitej fantazji i wybitnej twórczości filmowej możemy cieszyć się takimi tworami jak „Matrix”, „V jak Vendetta”, „Zabójcy” czy wchodzącym na ekrany kin „Atlasem chmur”.

Ujęcie z filmu „Atlas chmur”

Ważne, by widzieć w ludziach dobro i nie dać się zwariować obecnie panującymi kanonami „normalności”. Gdyby wszyscy byli tacy sami świat byłby strasznie nudny. To właśnie ta często negowana i bojkotowana inność jest motorem napędowym świata.

***

Nazwa: Czerwone gitary | koncert

Miejsce: Świdnica, Rynek 43, Sala teatralna Świdnickiego Ośrodka Kultury

Data i godzina: 16.11.2012; godz. 19:00

Cena: 40 zł

Już dzisiaj na deskach Sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury będziemy mogli usłyszeć, bez wątpienia jeden z najpopularniejszych, a zarazem należący już do kanonu klasyków polskiej estrady zespół Czerwone Gitary. Zespół powstał w roku 1965 w Gdańsku. Pierwszy skład zespołu stanowili: Bernard Dornowski, Krzysztof Klenczon, Jerzy Kosela, Jerzy Skrzypczyk, Henryk Zomerski.

Do grupy założycielskiej należał też Seweryn Krajewski, który występował z zespołem od początku, jednak swój pierwszy pełny koncert jako basista zagrał 31 grudnia 1965r. W 1997r. muzyk rozstał się z zespołem i obecnie prowadzi indywidualną działalność muzyczną. Skład Czerwonych Gitar często ulegał zmianie. W zespole grali również: Dominik Kuta, Wojciech Hoffmann, Ryszard Kaczmarek, Jan Pospieszalski i Arkadiusz Malinowski. 16 kwietnia 2011r. po ciężkiej chorobie zmarł Henryk Zomerski. Od 2010r. z zespołem ponownie występuje Dariusz Olszewski. Dziś Czerwone Gitary to legendarny zespół z 47-letnim „stażem” uwielbiany przez wszystkie pokolenia. Obecny skład zespołu: Jerzy Skrzypczyk, Jerzy Kosela, Mieczysław Wądołowski, Arkadiusz Wiśniewski, Marek Kisieliński, Dariusz Olszewski. W takim właśnie składzie zagoszczą w Świdnicy już dziś.

***

Nazwa: Hubertus w Galerii Świdnickiej

Miejsce: Świdnica, Westerplatte 29, Galeria Świdnicka

Data i godzina: 17.11.2012; godz. 13:00-18:30

Nadleśnictwo Świdnica, Polski Związek Łowiecki i Galeria Świdnicka zapraszają na  Hubertusa. W sobotę, 17 listopada 2012  od godz. 13.00 do 18.30 galerię we władanie biorą łowczy w swoich wspaniałych, zielonych strojach, a także pracownicy Nadleśnictwa Świdnica, którzy promować będą między innymi Stację Edukacji Ekologicznej oraz Jaskinię Nietoperzy.

W programie:

– wystawa przyrodnicza,

– prezentacje kół Polskiego Związku Łowieckiego – „”Knieja”, „Dzik”, „Głuszec”, „Nemrod”, „Sylwan”, „Orzeł”, „Ponowa” i „Selekcjoner”,

– ekspozycja Lasów Państwowych – Nadleśnictwo Świdnica

– zabawy i konkursy przyrodnicze dla dzieci z cennymi nagrodami (plastyczny, wiedzy o przyrodzie)

– degustacja wyrobów z dziczyzny

– występy artystyczne:

* Zespół Pieśni i Tańca „Bystrzyca”

* „Kwiczoły” z Grochotowa – wspólne śpiewanie myśliwskich przyśpiewek

* koncert sygnalistów myśliwskich PZŁ „Odgłosy Kniei”

Imprezie towarzyszyć będą filmy przyrodnicze.

Szczerze powiem, pomysł godny uwagi. Choć z drugiej strony zastanawiam się, czy chciałabym oglądać wystawę tych wątpliwej urody ssaków latających. Wystarczy, że w okresie letnim robią sobie grupowy tranzyt przez moje mieszkanie, więc moja niechęć jest chyba uzasadniona. Nie mniej jednak fanów chiropterologii, podejrzewam, nie brakuje i to przede wszystkim im polecam to wydarzenie.

***

Nazwa: Przedpremierowy pokaz filmu „Atlas chmur”

Miejsce: Świdnica, kino Cinema 3D

Data i godzina: 17-18.11.2012; godz. 20:30

Cena:

„Atlas chmur” – największe filmowe widowisko 2012 roku, oparte na bestsellerowej epopei Davida Mitchella, którego styl krytycy porównują do estetyki dzieł Vladimira Nabokova, a oryginalną wizję świata do spostrzeżeń takich mistrzów jak Umberto Eco, Haruki Murakami i Phillip K. Dick. W filmie śledzimy losy postaci z różnych epok i zakątków świata, których najbardziej błahe decyzje i czyny mają daleko idący wpływ na teraźniejszość, przyszłość, a nawet przeszłość naszej planety. „Atlas chmur” jest ucztą nie tylko dla wielbicieli zapierających dech w piersiach opowieści przygodowych, ale także spostrzegawczych miłośników X Muzy. Każda z gwiazd występuje w filmie w kilku nierozpoznawalnych na pierwszy rzut oka wcieleniach, dając popis wirtuozerskiej gry i ironicznego dystansu do swojego dotychczasowego wizerunku. Film, ma sześciu głównych bohaterów. Bohaterami są: XIX-wieczny notariusz biorący udział w ekspedycji na Pacyfiku, biseksualny muzyk żyjący w latach 30. XX wieku, dziennikarka mieszkająca w latach 70. w Kalifornii, starzejący się wydawca w czasach współczesnych w Londynie, klon w futurystycznej dystopii i ocalały z apokalipsy człowiek. Najnowsza produkcja rodzeństwa Wachowskich, którym dedykuję to wydanie Świdnickiego Imprezownika budzi wiele kontrowersji w świecie filmowym. „Atlas chmur” mógłby pretendować do miana niepokornego głosu współczesnego pokolenia. Twórcy postawili sobie jednak za cel stworzenie dzieła sztuki, nad którym mają się roztkliwiać pokolenia kolejne. Czy im się to udało? Oceńcie sami.

Tolerancyjnie i bez przemocy, życząc wam udanego i miłego weekendu pragnę zakończyć imprezownik.

Maja Jasnos

 

 

 

 

 

Poprzedni artykułŚKPR podejmie lidera z Opola
Następny artykułŚwidnica z Sudeckimi Kryształami