Strona główna Temat dnia Ratownicy medyczni przeciw prywatyzacji

Ratownicy medyczni przeciw prywatyzacji

38

Ratownicy medyczni ze świdnickiego pogotowia zdecydowanie sprzeciwiają się działaniom, umożliwiającym zastępowanie publicznych jednostek ratownictwa przez podmioty prywatne. W tej sprawie głos zabiorą wspólnie ze Związkiem Zawodowym Ratowników Medycznych rejonu dolnośląskiego podczas zaplanowanego na 12 listopada spotkania.

Do udziału w dyskusji zaprosili parlamentarzystów, przedstawicieli starostwa oraz dyrektorów jednostek ratownictwa medycznego. Chcą przedstawić obecnie działający w województwie system oraz zagrożenia, wynikające, ich zdaniem, z prywatyzacji takich usług medycznych: utrata możliwości pozyskiwania sprzętu z unijnych dotacji i utrata miejsc pracy, jakość usług.

Wśród postulatów jest wprowadzenie do przepisów prawa kontraktowania jedynie jednostek publicznych. Ratownicy chcą także przedstawić własny pomysł na konsolidację rejonów operacyjnych na Dolnym Śląsku. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 12.00, 12 listopada w siedzibie świdnickiego starostwa.

Inicjatywa ratowników jest kolejnym głosem sprzeciwu wobec przejmowania przez firmy prywatne usług z zakresu ratownictwa medycznego. Dotychczas zdecydowane działania prowadzili samorządowcy powiatu, wspierani przez gminy. Skutek na razie jest taki, że Narodowy Fundusz Zdrowia nie ogłosi konkursu na te usługi na 2013 rok. Fundusz na dodatkowy rok aneksował umowę z SP ZOZ Powiatowego Pogotowia Ratunkowego w Świdnicy. Do startu w konkursie przygotowywała się prywatna firma, która  wygrała już rywalizację w kilkunastu obwodach w Polsce. Zdaniem samorządowców konieczne są zmiany w polskim prawie, które ratownictwo pozostawią wyłącznie w rękach państwa.

asz

Poprzedni artykułZwłoki w starym szpitalu
Następny artykułŻadnego strajku nie będzie