Strona główna Kultura Pokazy specjalne Okiem Młodych

Pokazy specjalne Okiem Młodych

0

Już za półtora tygodnia, 21.11.2012r., będzie miał miejsce pierwszy pokaz specjalny w ramach cyklu “Świat w obrazach vol.2” Festiwalu Filmów Dokumentalnych “Okiem Młodych” w Świdnicy. W środowy wieczór widzowie zobaczą dwa filmy, których motywem przewodnim jest taniec i niezwykły świat ludzi z nim związanych.

Pierwszy z obrazów to “Mistrz tańca powraca”. W 2000 roku ukraiński tancerz – Slavik Kryklyvy, odnosi spektakularny sukces. Wraz z ówczesną partnerką Joanną Leunis (znaną polskim widzom z gościnnego występu w „Tańcu z gwiazdami”) zajmuje pierwsze miejsce w Światowych Mistrzostwach w Tańcach Latynoskich. Wydaje się, że kariera stoi przed nim otworem, ale z niewiadomych przyczyn Slavik porzuca taniec. Dziś, gdy jego ciało nie jest już tak sprawne i elastyczne jak kiedyś, planuje powrót na taneczny parkiet. Razem z Anną, jego nową zawodową i życiową partnerką, chce ponownie zabłysnąć w świecie gwiazd tańca. Czy będzie potrafiła dopasować się do emocjonalnej i wymagającej natury partnera? Czy ich miłość przetrwa tak trudne i bolesne wyzwanie? Slavik chce wrócić na szczyt i zdetronizować swoją poprzednią partnerkę, która wraz z nowym partnerem (Michałem Malitowskim) pozostaje niepokonana od lat. Film został wyróżniony podczas 9. Planete+ Doc Film Festival.

Tego wieczoru czeka nas również premiera filmu “Uczeń” autorstwa Michała Poddębniaka i Lecha Molińskiego. Jest to dokumentalny portret Romaina Ravenela, francuskiego tancerza współczesnego i choreografa, pochodzącego z artystycznej rodziny. Film pokazuje trudny moment w życiu młodego artysty, kiedy przestaje pobierać nauki i zaczyna funkcjonowanie w dorosłym świecie sztuki. Po projekcji filmów zapraszamy do udziału w dyskusji.

16.01.2013r. wyświetlone zostaną filmy laureata tegorocznej edycji Festiwalu “Okiem Młodych”, czyli Grzegorza Zaricznego, a po seansie będzie okazja do rozmowy z reżyserem. 20.02.2013r. widzowie zobaczą “Świat według Iona B.” Alexandra Nanau.

Wstęp na środowy pokaz, który odbędzie się w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury (Rynek 43), kosztuje 2 złote. Start o godzinie 18:30.