Strona główna Wydarzenia Świebodzice Najlepsi w pozyskiwaniu dotacji

Najlepsi w pozyskiwaniu dotacji

1

Marszałek Województwa Dolnośląskiego rozstrzygnął konkurs na najlepszego beneficjenta środków unijnych w ramach funduszy Regionalnego Programu Operacyjnego. Zwycięzcą jest Gmina Świebodzice, a bezkonkurencyjnym projektem okazała się adaptacja dawnego pogotowia na budynek mieszkalny. Pokonaliśmy blisko 60 innych projektów – informuje Agnieszka Bielawska-Pękala z UM w Świebodzicach.

Zdjęcie UM w Świebodzicach

Uroczyste rozstrzygnięcie i wręczenie nagród laureatom odbyło się w środę, 14 listopada, podczas konferencji „Eurofundusze na Dolnym Śląsku”. W konferencji wzięło udział kilkuset samorządowców, przedsiębiorców, przedstawicieli instytucji finansowych i urzędników odpowiedzialnych za unijne dotacje. Spotkanie we Wrocławskim Centrum Kongresowym otworzył marszałek Rafał Jurkowlaniec, który mówił o roli jaką odegrały fundusze unijne, w szczególności Regionalny Program Operacyjny dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013, w modernizacji wszystkich dziedzin życia w naszym regionie.

1,2 mld euro, czyli ok. 5 mld zł – tyle pieniędzy otrzymał Dolny Śląsk, tylko za pośrednictwem RPO, od 2007 roku (do beneficjentów trafiła ponad połowa tej kwoty, a więc prawie 2,6 mld zł). Do tej pory w ramach tego programu na Dolnym Śląsku podpisano ponad 1,5 tys. umów z samorządami, instytucjami publicznymi, organizacjami pozarządowymi i przedsiębiorcami.

Uczestnicy konferencji poznali też laureatów konkursu dla najlepszych beneficjentów RPO pt. ,,Dolnośląski Lider RPO”. Nagrody dla najlepszych wręczył marszałek Jurkowlaniec. W tym roku zwycięzcą konkursu została gmina Świebodzice, która zrealizowała projekt „Adaptacja budynku po dawnym pogotowiu ratunkowym w Świebodzicach na mieszkania”. Remont pochłonął ponad 2,5 mln zł, a dzięki niemu powstało w sumie 17 mieszkań – w tym 4 socjalne, wśród  niech specjalnie przygotowane dla osób poruszających się na wózkach a także mieszkanie chronione, przeznaczone dla podopiecznych rodzin zastępczych i domów dziecka, którzy rozpoczynają samodzielne życie.

Jest to obiekt, który w pełni realizuje ideę rewitalizacji –  zarówno w sensie użytkowym, jak i społecznym – mówi burmistrz miasta, Bogdan Kożuchowicz. – Niszczejący przez lata budynek zyskał nowe życie, efektowny wygląd a przede wszystkim – dobrze służy ludziom.