Strona główna Kultura Moniuszko po klezmersku

Moniuszko po klezmersku

3

Świdnicki Ośrodek Kultury, Fundacja PRO ARTE 2002 oraz Stanisław Rybarczyk w ramach organizowanego po raz kolejny cyklu Dolnośląskich Koncertów Hawdalowych zapraszają  na wyjątkowy koncert Moniuszko po klezmersku, który swoją premierę miał podczas 50. Festiwalu Moniuszkowskiego w Kudowie – Zdroju.

Podczas jubileuszowego 50. Festiwalu Moniuszkowskiego w Kudowie – Zdroju, podsumowując dotychczasowe osiągnięcia i wkraczając w nowe pięćdziesięciolecie wpisano twórczość Stanisława Moniuszki w XXI wiek i w myśl słów „Moniuszko odczarowany” zaprezentowano wspaniały, zróżnicowany program. Podczas festiwalu miała miejsce premiera specjalnie na tę okazję przygotowanego projektu Moniuszko po klezmersku. Młodzi, klasycznie wykształceni muzycy – Magdalena Brudzińska oraz The Klezzmates udowodnili, że twórczość Stanisława Moniuszki jest niebywale inspirująca i ma szansę na odrodzenie w zupełnie nowej formie. Poruszające wykonie pieśni moniuszkowskich zakończył mocny akcent w postaci nowatorskiej aranżacji Prząśniczki, która to, wraz z pozostałymi utworami tego koncertu, okazała się sukcesem festiwalu.

Teraz projekt Moniuszko po klezmersku powraca, aby zaprezentować się szerszej grupie odbiorców – w ramach cyklu Dolnośląskich Koncertów Hawdalowych muzycy pojawią się w pięciu miastach naszego regionu.

Organizatorem koncertów jest Fundacja PRO ARTE 2002 i Stanisław Rybarczyk, dyrektor artystyczny 50. Festiwalu Moniuszkowskiego i Festiwalu Kultury Żydowskiej SIMCHA.

To właśnie dyrektor Rybarczyk zaprosił krakowską grupę The Klezzmates wraz  z Magdą Brudzińską, by przygotowali program z muzyką Moniuszki, ale na nutę klezmerską. Klasycznie wykształceni muzycy, od lat funkcjonujący na europejskiej scenie muzyki klezmerskiej, połączyli utwory Stanisława Moniuszki z energiczna klezmerską stylistyką i praktyką wykonawczą. Muzycy do swego projektu wybrali pieśni ze Śpiewników domowych, fragmenty opery Halka, a więc pieśni powszechnie znane, ale także te mniej popularne – z cyklu Pieśni wieśniaczych, czy dumki. Melodie pieśni i główne tematy instrumentalnych części opery zostały zaaranżowane w zupełnie nowej, żywiołowej klezmerskiej stylistyce z wykorzystaniem charakterystycznego dla tego rodzaju muzyki instrumentarium: akordeonu, klarnetu, altówki, kontrabasu, perkusji i głosu.

Entuzjazm publiczności i krytyków muzycznych podczas premierowego koncertu pokazała, iż twórczość Stanisława Moniuszki ma szansę na odrodzenie w zupełnie nowej formie.  Występ zainspirowany tradycją nie tylko polskiej muzyki klasycznej, ale i żydowską kulturą oraz charyzmą będzie można usłyszeć także w Świdnicy.

25.11.2012 r. , godz. 17.00, bilet 10 zł.– Świdnica, sala teatralna Świdnickiego Ośrodka Kultury, Rynek 43. Bilety do nabycia w Informacji Turystycznej w godz. 10.00 – 18.00.

 

Poprzedni artykułMKS wygrywa po zaciętej walce
Następny artykułWystartowali w Zielonej Górze [FOTO]