Strona główna Polityka Minister Gowin o szansach dla Świdnicy

Minister Gowin o szansach dla Świdnicy [WYWIAD]

10

Co robi rząd, by ułatwić życie przedsiębiorczym mieszkańcom takich miast jak Świdnica? Jakie zmiany wprowadza, aby zatrzymać w Polsce młodych ludzi? O tym specjalnie dla portalu Swidnica24.pl mówi minister sprawiedliwości. Jarosław Gowin był gościem specjalnym Dolnośląskiego Forum Politycznego i Gospodarczego, które od 15 listopada trwa w Krzyżowej.

Wojewoda dolnośląski Marek Skorupa i minister sprawiedliwości Jarosław Gowin w Krzyżowej

Kryzys dotknął także to największe w województwie spotkanie ludzi polityki, biznesu i samorządowców. W poprzednich edycjach często liczba uczestników dochodziła do 1000, w XIV bierze udział może 200. A kryzys właśnie i jego skutki dla Dolnego Śląska są tematem wiodącym tegorocznego forum.

– Polska może nie tak drastycznie jak inne europejskie kraje, ale jednak odczuwa trwające od 2008 roku spowolnienie. Ono będzie się pogłębiało, na co wskazują prognozy PKP i rynku pracy na kolejne 2 lata – mówił minister podczas wykładu otwierającego forum. – To od rządu przede wszystkim zależy, czy stworzy Polakom warunki do swobodnej działalności gospodarczej, dzięki której skutki spowolnienia nie będą tak dotkliwe. Przez ostatnie 20 lat zbudowaliśmy państwo „za ciasne”, z niejasnym, skomplikowanym prawem, niewydolnym wymiarem sprawiedliwości, przerośniętą biurokracją, rozrzutnymi wydatkami budżetowymi, słabą innowacyjnością. To wszystko krepuje przedsiębiorczość, a przecież ona jest fundamentem rozwoju. Niestety, w rankingach dotyczących swobody gospodarczej wciąż pałętamy się w szarym ogonie. Jednak są podejmowane działania, które mają Polskę z gorsetu ograniczeń uwolnić. Znaczną część zadań premier powierzył właśnie ministerstwu sprawiedliwości. Jednym z elementów jest deregulacja zawodów. Jeśli chodzi o zawody reglamentowane jesteśmy w Unii Europejskiej niekwestionowanym liderem – mamy ich aż 369, gdy średnia europejska to 120. Do sejmu trafiła już pierwsza ustawa deregulacyjna, prace nad kolejną są w końcowej fazie, trzecia będzie gotowa pod koniec roku. Uwolnienie znacznej grupy zawodów od koncesji i specjalnych zezwoleń budzi liczne kontrowersje, ale to droga, z które na pewno nie zrezygnujemy, bo to szansa na zwiększenie liczby miejsc pracy.

Jak na tych zmianach skorzysta Świdnica? POSŁUCHAJ:
[mp3j track=”http://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2012/11/minister_Gowin.mp3″ autoplay=”n” title=”Minister”]

XIV Dolnośląskie Forum Polityczne i Gospodarcze potrwa do soboty. Jeden z punktów to  Polsko-Niemiecki Szczyt Gospodarczy pod patronatem Ministra Gospodarki Polski – Waldemara Pawlaka oraz Ministra Gospodarki i Technologii Niemiec – Philippa Röslera. Podczas Szczytu wręczone zostaną  Dolnośląskie Certyfikaty Gospodarcze oraz Dolnośląskie Nagrody Gospodarcze, które przeznaczone są dla dolnośląskich przedsiębiorstw za wkład w rozwój i promocję naszego regionu. Po raz kolejny zostanie też wręczona Polsko – Niemiecka Nagroda Gospodarcza. W ramach szczytu odbędzie się dyskusja panelowa na temat kryzysu europejskiego, w której swój udział potwierdzili m.in. Robert Gwiazdowski – prezydent Centrum im. Adama Smitha, Czesław Bielecki – publicysta, szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych w latach 1997 – 2001, Paweł Kowal – poseł do Parlamentu Europejskiego, b. wiceminister Spraw Zagranicznych.

Agnieszka Szymkiewicz

Poprzedni artykułNicpoń w FADO i bożonarodzeniowe pierniczki [VIDEO]
Następny artykułAlchemia Teatralna z Anitą Sokołowską